Somaliler:'' İsveç'te çocuklarımız ölüyor yardım edin!''

Stockholm'de göçmenlerin yoğun yaşadığı Rinkeby mahallesinde iki çete arasında çıkan çatışmada 6 kişi öldürüldü. Öldürülenlerden 5'nin Somali kökenli olması endişelere neden oldu. Bölgede yaşayan Somalililer, '' İsveç'te çocuklarımız ölüyor yardım edin''çağrısında bulundu.

Somaliler:'' İsveç'te çocuklarımız ölüyor yardım edin!''
 Somali Kadın ve Çocuk Derneği Başkanı Fadumo Igal, son 2 yılda  Rinkeby'de gerçekleşen silahlı saldırılar hakkında,  devlet televizyonu SVT'ye '' Sadece çocuklar ölüyor. Bizim yardıma ihtiyacımız var'' dedi. 

Bir hafta önce Rinekby'de iki çete arasındaki savaşın kurbanı 25 yaşındaki Somali uyruklu bir gençti. Piza lokantasında iki maskeli tarafından saldırıya uğran genç kısa süre sonra hayatını kaybetti. İki çete arasında ki sürtüşme 2015 yılında Täby'de yapılan bir büyük soygundan sonra başladı. Bu süre içerisin de bir çok genç saldırılarda yaralanırken 6 kişide can verdi. Ölenlerden 5'i Somali uyruklu. Bu durum Somalili aileleri de oldukça tedirgin etmiş durumda.

Rinkeby'de 19 yıl oturduğunu söyleyen Somali Kadın ve Çocuk Derneği Başkanı Fadumo Igal, ''Bu çatışmalar ve ölümler durdurulmalı'' dedi. 

Igal, Bölgedeki yerel yönetim, polis ve bazı derneklerle  kriz masası oluşturduklarını ve gençlerin vurularak öldürülmelerinin önüne geçmek için çapa sarf ettiklerini kaydetti. Buna rağmen polisi eleştiren Igal, ''Polis ne yapıyor?'' sorusunu sordu. 

- Gizli tanık isteği

Son iki cinayetin çözümü için Rinkeby'e yeni yerleştirilen güvenlik kameraların polise yardım edeceğini umduğunu söyleyen Igal, ''Olayı gören insanların neden şahitlik yapmadıklarını da anlayabiliyorum. Çünkü korkuyorlar. Eğer şahitlik yaparlarsa başlarına  kötü şeyler gelecek. Bunun için çözümü ise şahitlerin gizli tanık olarak dinlenmesi. Bu insanların kimliklerin gizli tutulması. Aksi halde bu şartlar altında kimse şahitlik yapamaz''

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 01:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf
Yusuf - 5 yıl Önce

Cocuk ölunce cocugun oldugunu hatirladin,cocuk nereye gidiyor arkadaslari kim ne is yapiyor nerde geziyor haberin yok.Aksam olunca eve gelip gelmediginden bile haberin yok.5 cocuk kendinden 5 tanede ustune kayit yaptirmis 10 cocuk,cocuk parasini al yan gel yat.Esarpin arasina tlf.tak aksama kadar lak lak.Cocuk ölunce vay cocugum öldu.Ölen o cocugun katili sensin be kadin sensin.Birde müslüman gecinirsiniz islamin yüz karasi.

Yusuf
Yusuf - 5 yıl Önce

Soygun gelirini paylasamamislardir.

SIRADAKİ HABER

banner6