SMHI'den çifte uyarı

banner54

Bugün İsveç'in birçok bölgesinde havalar sıcak ve güneşli geçiyor. SMHI ülkedeki orman yangınları konusunda çeşitli uyarılar yayınladı.

SMHI'den çifte uyarı

Buna ek olarak, ciddi sel riski de bulunuyor dendi. Sıcaklıklar gün boyunca birçok bölgede 20 dereceleri gösterdi. 

Havaların ısınmasıyla birlikte karların erimesi ve bazı bölgelerde aşırı yağış sonucunda sel taşkınları olabileceği tahmin ediliyor. 

Norrbotten'deki küçük ve orta ölçekli su yollarında suların yükselmesiyle birlikte çeşitli uyarılar yapıldı. İç kısımlarda çok yüksek su akıntıları ikinci sınır uyarıda bulunuldu. Savunmasız alanlarda sel problemleri olabilir denilirken, bölgede yaşayanların dikkatli olması gerektiği çağrısı yapıldı.

2018 yılında İsveç'te büyük orman yangını felaketleri hatırlatılarak, ülkenin büyük bölgelerinde yüksek yangın riski bulunduğunu belirtti. Kuzey Västergötland, Närke ve Gotland'da büyük orman yangınları, kuzeybatı Svealand ve Norrland'ın kıyı ve iç kesimlerde yangınlara karşı uyarılar yapıldı.

Haftanın geri kalanında sıcaklıklar hem güneyde hem de kuzeyde 15 ve 20 dereceye kadar yükseleceği belirtilirken, yarın, Svealand'a aşırı yağış nedeniyle su taşkınları olabileceği bekleniyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6