Sırakaya: ‘Finans bilgi paylaşımı başlamadı’

Frankfurt yakınlarındaki Mörfelden Walldorf’ta Hürriyet Avrupa merkezini ziyaret eden AK Parti İstanbul milletvekili ve TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu Başkanı Zafer Sırakaya ‘Otomatik Bilgi Değişim Sistemi’nden bedelli askerliğe, Türk vatandaşlığının kaybedilmesinden araçlara yazılan trafik cezalarına kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Sırakaya: ‘Finans bilgi paylaşımı başlamadı’

136 ülkenin imza attığı sistemin ikâmete dayalı, uluslararası bir anlaşma olduğunu vurgulayan Sırakaya, anlaşma çerçevesinde mevduat hesabı bilgilerinin paylaşıldığını, tapu, kira geliri, vatandaşlık bilgilerinin ise hiçbir ülkeye verilmediğini belirtti.

Türkiye’nin 54 ülkeyle otomatik finansal bilgi paylaşımında bulunduğunu, 71 ülkeden ise bilgi aldığını kaydeden Sırakaya, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda ile henüz karşılıklı bilgi paylaşımına başlanmadığına dikkati çekti: “Bu konuda vatandaşlara yardım etme vaadiyle para koparmaya çalışanlar var. Vatandaşlarımız, ‘Otomatik Bilgi Değişimi başladı, Türkiye’deki bütün bilgiler Almanya’ya verilecek’ gibi söylentilere itibar etmemeli. Otomatik Bilgi Değişim Sistemi kapsamında kişinin banka hesap bakiyesi, hesap bakiyesinde bulunan yıllık faiz, kâr payı bilgisi veriliyor. Türkiye’ye dönen kişi ikametgâh adresini de değiştirmişse, bu bilgiler paylaşılmıyor. Kişinin bir şirkette yüzde 25’lik hissesi bulunması ve bu şirketin mevduattan gelir etmesi de bilgi paylaşımına dahil oluyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6