SİGARA PAKETLERİNDE YENİ DÖNEM

Avrupa Parlamentosu kararıyla 20 Mayıs’tan itibaren sigara paketleri üzerlerinde sağlığa zararını gösteren şok edici fotoğraflarla piyasaya çıkmaya başlarken, uygulama giderek yaygınlaşacak

SİGARA PAKETLERİNDE YENİ DÖNEM
 Almanya’da her yıl 100 binden fazla insan sigara ve tütün tüketiminden hayatını kaybediyor. Fransa’da daha önce yürürlüğe giren, sigara ve tütün paketleri üzerinde şok edici fotoğraflar yer alması uygulaması, başta Doğu Avrupa ülkeleri ve Almanya olmak üzere henüz çeşitli AB ülkelerinde yürürlüğe girmemişti. Tütün satan esnaf ise ellerinde bol miktarda stok olduğunu, uygulamanın ancak 1-2 yıl sonra her yerde uygulamaya girebileceğini ifade ediyor.

YÜZDE 65’LİK ALAN

Avrupa Parlamentosu tütün tüketiminin önüne geçilmesi için paketlerin yüzde 65’lik alanının şok edici fotoğraflarla kaplanmasını öngörüyor. Piyasada son yıllarda moda haline gelen elektronik sigaralarda kullanılan sıvıların üzerinde de, çocuklara satılmasının yasak ve sağlığa zararlı olduğu ibarelerinin bulunması isteniyor. 2020 yılına kadar ise AB üyesi 28 ülkede mentollü ve aromalı sigaraların yasaklanmasının yanı sıra, sigara markalarının isimlerinin de paketlerden kaldırılması bekleniyor.

BERLİN

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 20:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6