SGK sahte şirketler aracılığı ile emekli olan gurbetçileri araştırıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sahte şirketler aracılığıyla yurtdışından emekli olanları tespit etmek için harekete geçti.

SGK sahte şirketler aracılığı ile emekli olan gurbetçileri araştırıyor

Yurtdışından borçlanarak emekli olan 713 bini aşkın kişilerin arasında sahte şirketler aracılığıyla “Türkiye'de çalışıyormuş gibi” gösterilerek ve düşük prim ödeyerek yüksek aylıkla emekli edilenlerin olduğu ifade ediliyor. İddiaya göre bunların her biri emeklilik için yatırdığı parayı ortalama 10 yılda geri aldı ve her geçen yıl SGK'nın zararı arttı

Yurt dışından emekli olanlardan kurtulmak için çare arayan SGK, Emniyet Genel Müdürlüğü ile ortak çalışma başlattı. Gurbetçilerin yurtdışı giriş-çıkış kayıtlarını inceleyip, kişilere tek tek yazı göndermeye başlayan SGK, kişisel bilgileri koruma yasası kapsamında olan “yurtdışı giriş-çıkış kayıtları”na kolayca ulaşabiliyor. SGK tarafından incelendikten sonra, Türkiye dışında altı aydan fazla kalan emeklilere bir yazı ve yoklama belgesi gönderiyor. SGK, bu yazıyla sahte şirketlerle emekli olanları tespit etmeye çalışırken normal prim ödeyenlerin de emeklilik hakkını riske atıyor.

Türkiye'den emekli olan bir kişi, yurtdışında da başka bir işte çalışabiliyor. Ancak, Türkiye'den borçlanarak emekli olan bir gurbetçi, Türkiye'den emekli olduktan sonra gidip yurtdışında çalışamıyor. Çalışırsa, Türkiye'deki emekli aylığı kesiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6