banner180

Saab, Yemen savaşına silah sevkiyatının devam etmesi yönünde karar aldı

Salı günü Saab'ın Yıllık Genel Toplantısı yapıldı. Şirkette hisse sahibi olan (Svenska freds- och skiljedomsföreningen) İsveç Barış ve Tahkim Derneği'nin gündeminde bir konu vardı.

Saab, Yemen savaşına silah sevkiyatının devam etmesi yönünde karar aldı

"Dünyanın en kötü insani felaketinin yaşandığı Yemen'deki savaşta, Saab'ın savaşan taraflara tüm mühimmat tedarikini durdurun." talebi bulunuyordu.

Ancak gündeme getirilen teklif yönetim kurulu oylamasında kabul edilmedi.

Genel Kurul toplantısından önce, Saab Yönetim Kurulu, teklifin oylanmasını talep eden yazılı bir yanıt vermişti. Kurul, İsveç'in savunma teçhizatı ihracatı ile ilgili dünyanın en katı düzenlemelerinden birine sahip olduğuna ve bunun temelde yasak olduğuna değindi.

İstisnalar ancak İsveç Stratejik Ürünler Müfettişliği tarafından kapsamlı bir incelemeden sonra ve sadece bunun için güvenlik veya savunma politikası nedenleri varsa ve İsveç'in uluslararası yükümlülükleri veya genel olarak İsveç'in dış politikası ile çelişmiyorsa yapılabilir. 

İsveç devleti, yetkilileri aracılığıyla, savunma teçhizatı ihraç yasağına bir istisna yapılması gerektiğini düşünürse, bu, İsveç askeri kabiliyetine fayda sağladığı arka plana karşı yapılır. Böyle bir durumda, katkıda bulunmak Saab'ın sorumluluğundadır" denildi.

Alınan karar Yemen'deki savaşta Saab'ın taraflara silah satışına devam edeceği anlamına geliyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6