banner86
banner74

Saab firmasının yeni nesil savaş uçağı bugün Linköping’de tanıtılacak

banner54

İsveçli Saab firmasının geliştirdiği yeni nesil savaş uçağı JAS 39 Gripen E, Linköping’deki Saab tesislerindeki İsveç Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı ve Brezilya Hava Kuvvetleri Komutanı'nın katılımıyla tanıtııyor.

Saab firmasının yeni nesil savaş uçağı bugün Linköping’de tanıtılacak
banner84
 Yeni nesil Gripen'in üretim programına 2007 yılında başlayan Saab, tek motorlu E ve çift motorlu F modellerini üretmeyi planlıyordu ancak sonradan sadece tek koltuklu da karar kılındı. Eğer iki koltuklu uçak için sipariş gelirse F modeli de üretilecek. Gripen C/D uçağının geliştirilmiş versiyonu olan Gripen E, Rb 75 (AGM-65 Maverick) ve Saab RBS 15F füze donanımına sahip olacak.

İsveç’in F 16 ve F/A- 18  uçaklarına muadil olarak ürettiği uçakta programlanabilir aviyonikler ve elektronik savaş kitleri standard ekipmanlar olarak yer alıyor. Çok kısa pistlerden kalkabilen Gripen E’nin yakıt kapasitesi büyütüldü, böylelikle yüzde 40 daha fazla yakıt alabiliyor. Uçağın en önemli özelliği fiyat avantajı. Gripen E 45 milyon dolarlık fiyatıyla Eurofighter Typhoon ve Rafale uçaklarından çok daha ucuz. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 12:56
banner8
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4