banner198

Reinfeldt,Türkiye'de konuştu

İsveç Eski Başbakanı Fredrik Reinfeldt, Birleşik Krallığın ayrılması durumunda Avrupa Birliği'nin parçalanabileceğini söyledi.

Reinfeldt,Türkiye'de konuştu
Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde 'Yeni Dünya Düzeni Ve Gelecek' oturumu gerçekleştirildi. Moderatörü MAP & Turkuaz Group Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu'nun yaptığı oturumda Türk-İran İş Konseyi Başkanı Reza Kami, İsveç Eski Başbakanı Fredrik Reinfeldt, Yunanistan Ekonomi ve Finans Eski Bakanı Yannos Papantoniou ve Al Rajhi Group CEO'su Dr. İbrahim Al Rajhi'nin konuşmacı olarak katıldı. Panelde ambargolardan kurtulan İran'ın geleceği, ciddi tartışmaların merkezinde yer alan Avrupa Birliği ve düşen petrol fiyatlarının geleceği konuşuldu.

İran'da değişimler görmeye başladıklarını belirterek sözlerine başlayan Türk-İran İş Konseyi Başkanı Reza Kami, ambargo ile gerginlikleri geride bırakıp nükleer programının barışçıl olduğunu ispatladıktan sonra yeni bir döneme başladıklarını ifade etti. İran'da iş yapıp faaliyet göstermek için önemli bir fırsat ortaya çıktığını belirten Kami, "İran, sermayeyi cezbetmek ve modern teknolojiyi ülkeye çekmenin yollarını arıyor. Ekonomik kalkınma programında yüzde 8'lik bir kalkınma öngörülüyor. Buda yatırımcılar için ümit verici bir durum. Çünkü bu amaca ulaşmak için milyarlarca dolar yatırım yapılması gerekiyor. Bunun da büyük bir kısmı yabancı yatırım olabilir. Ekonomi analistlerinin yaptığı araştırmalara göre İran çok ciddi ekonomik değişim yaşayacaktır. Bu nedenle İran piyasasını ele geçirmek için rekabet çok daha arttı ve ülkeler bu anlamda birbirleriyle yarışmaya başladılar. Türkiye özellikle ambargo yıllarında her zaman İran'ın yanında olmuştur. Bu nedenle, bütün bu ülkelerin başında ve en tepesinde yer alabilir" dedi.

"BİRLEŞİK KRALLIK AYRILIRSA AB PARÇALANABİLİR"

Avrupa Birliği'nin nereye gittiği ve Trans Atlantik Yatırım ve Ticaret Ortaklığı'nın Avrupa'ya ne getireceği konusu kendisine sorulan İsveç Eski Başbakanı Fredrik Reinfeldt, Avrupa dışındaki dünya ülkelerinde nüfusun arttığını belirterek sözlerine başladı. Avrupa'daki nüfus azalışının Avrupa'ya çok daha ciddi sıkıntılar beraberinde getirebileceğini kaydeden Reinfeldt, "Avrupa'nın nüfusu artmadığı gibi, yaşlanan bir nüfusla da karşı karşıyayız. Dolayısıyla böyle bir ortamda Avrupa Birliği'ni ele almalıyız. Bu yıl Avrupa'nın aldığı en önemli kararlardan bir tanesi Türkiye ile anlaşmaya varılan göçmenler ve mülteciler konusuydu. Tabi bu arada İngiltere Avrupa Birliği'nden ayrılacak mı ayrılmayacak mı kararı verilecek. Bence bu da Avrupa Birliği'ni ilgilendiren en önemli hususlardan bir tanesi olacak. 23 Haziran'da bunu göreceğiz. Bence, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nde kalması hem Avrupa hem de İngiltere için oldukça önemli" ifadelerini kullandı.

İngiltere konusunun Avrupa Birliği'nin gelecekte dağılıp dağılmayacağını gösteren önemli gelişmelerden biri olacağının altını çizen Reinfeldt, "Eğer Birleşik Krallık, Avrupa Birliği'nden ayrılmayı tercih ederse İskoçya da Birleşik Krallık'tan ayrılacak gibi bir durumla karşı karşıya kalacağız. Tüm bu zincirleme ayrılık gelişmelerinin ardından Avrupa Birliği parçalanabilir. Bunun sonucunda da eski kafa bir milliyetçilik ortaya çıkabilir" açıklamasında bulundu.

"AB'NİN GELECEĞİ İLE İLGİLİ İYİMSER DEĞİLİM"

Yunanistan Ekonomi ve Finans Eski Bakanı Yannos Papantoniou da, Avrupa Birliği'nin geleceği hakkında tahminlerini paylaştı. 2008 krizinin son yüzyılın en zorlu krizlerinden biri olduğunu belirten Papantoniou, "Bu ekonomik krizden sonra tüm eşitsizlik, Avrupa Birliği dahilinde yayıldığı için Paris'te Le Pen gibi, Amerika'da Trump gibi aşırı uçta politikacıların güç kazandığını görüyoruz. Tabii ki bu bağlamda Avrupa Birliği'nin doğru kararı alacağına inancımız sonsuz. Bana iyimser miyim, değil miyim diye soracak olursanız iyimser olmadığımı söylemem lazım. Tamamen Avrupa Birliği'nin çökeceğini de dile getirmeyeceğim. Ama maalesef küresel ekonomik şoklara, mülteci krizine ve borç krizlerine daha hassas hale gelecektir" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2016, 19:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6