banner198
banner180

Ramazan'da şeftaliden uzak durun

Sindirim sistemi rahatsızlığı yaşadığımız dönemlerde bu süreci daha hızlı atlatabilmek adına bir takım besinlerden uzak durmak bu süreçten hızlı bir şekilde kurtulmamızı da sağlayacaktır.

Ramazan'da şeftaliden uzak durun
 İftara çorba içerek başlanması sindirim problemlerini giderirken doygunluk hissinin de oluşmasına yardımcı olmaktadır. Çorba ile oruç açtıktan 15-20 sonra hafif ve az yağlı bir ana yemekle devam edebilirsiniz. İftarda porsiyonları küçültmek hem aşırı kilo alımı hem de hazımsızlık gibi sindirim problemlerini önlemek için iyi bir tercih olacaktır. İftar yemeği mümkün olduğunca yavaş ve iyice çiğnenerek yenmelidir.


İftar sofrasında yağlı ve kızartma türü besinler tüketmek yerine daha hafif yiyecekler tüketilmelidir. Sofralarımızda bağırsakları çalıştıran ve kabızlığı önleyen lifli yiyecekleri tüketmeye özen gösterilmelidir. Ancak bu yiyeceklerin tüketimi de bol su tüketimi ile desteklenmelidir.

İftarda çorbadan 15-20 dakika sonra etli bir sebze yemeği, salata, bir kase yoğurt veya iki su bardağı ayran ile devam etmek uygun bir seçim olacaktır. İftardan 1-1,5 saat sonra yürüyüş yapılması ve yarım saat kadar yürünmesi sindirim sistemini rahatlatacak ve kabızlık probleminin de yaşanmasını önleyecektir.

ŞEFTALİDEN UZAK DURUN

Sindirim sistemi rahatsızlığı yaşadığımız dönemlerde bu süreci daha hızlı atlatabilmek adına bir takım besinlerden uzak durmak bu süreçten hızlı bir şekilde kurtulmamızı da sağlayacaktır. Bu besinler; pirinç, patates, ayva, muz ve şeftali gibi yiyeceklerden uzak durmanız kabızlık sürecinizi bir nebze kısaltacaktır.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2016, 21:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6