Özbekistan, Stockholm saldırganının IŞİD mensubu olduğunu İsveç'e bildirmiş

İsveç'in başkenti Stockholm'de geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen kamyonlu saldırıya ilişkin tutuklu yargılanan Özbekistan uyruklu şüpheliye dair açıklama yapan Özbekistan Dışişleri Bakanlığı, söz konusu kişinin IŞİD mensubu olduğunu doğrulanırken, bu kişinin Batı ülkeleri ve İsveç'e bildirildiği belirtildi.

Özbekistan, Stockholm saldırganının IŞİD mensubu olduğunu İsveç'e bildirmiş
Konuyla ilgili açıklama yapan Özbekistan Dışişleri Bakanlığı, İsveç'te tutuklu bulunan 39 yaşındaki Rakhmad Akilov'un daha önce de kendi ülkesinde terör sempatizanlığı suçlamasından yargılandığını açıkladı. Açıklamada, Akilov'un Özbekistan'da insanlara Suriye'ye gidip IŞİD'e katılmaları çağrısında bulunduğu belirtildi.

DAHA ÖNCE 'POTANSİYEL TEHDİT OLARAK' BATILI ÜLKELERE BİLDİRİLDİ

Bakanlık, İsveçli yetkililer ile ortaklığı bulunan bir batılı güvenlik ajansına daha önce, Akilov'un 'potansiyel tehdit' olarak tespit edildiği bilgisinin paylaşıldığını kaydetti. Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov, saldırganın 2014'te Özbekistan'dan ayrılarak IŞİD'e katıldığını bildirdi.

İSVEÇ'E SIĞINMA TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ

Stockholm'ün en işlek caddelerinden birinde, saldırganın kullandığı kamyonu bir alışveriş mağazasına sürmesiyle 7 Nisan'da gerçekleşen saldırıda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 15 kişi de yaralanmıştı. İsveç polisi, saldırganın IŞİD sempatizanı olması nedeniyle daha önce başvurduğu sığınma talebinin reddedildiğini açıklamıştı.
Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2017, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6