Nükleer kabiliyeti olan Rus stratejik bombardıman uçakları İsveç hava sahasına girdi mi?

İtalya Hava Kuvvetleri, Nükleer kabiliyeti olan Rus stratejik bombardıman uçaklarının İsveç ve Polonya hava sahasını ihlal ettiğini iddia etti.

Nükleer kabiliyeti olan Rus stratejik bombardıman uçakları İsveç hava sahasına girdi mi?

İtalya hava kuvvetleri resmi twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Nükleer kabiliyete sahip 4 Rus bombardıman uçağının önce Polonya, sonra İsveç hava sahasında görüldüğünü ileri sürdü.

Paylaşımdan sonra söz konusu iddianın ne anlama geldiği merak edildi.

İsveç Silahlı Kuvvetleri konuya ilişkin yaptığı açıklamada böyle bir bilginin teyit edilmediği ve doğru olmadığını dile getirdi.

İsveç Silahlı Kuvvetleri, uçakların uluslararası hava sahasında görülmüş olabileceği, ancak İsveç hava sahasında böyle bir tespitin yapılamadığını belirtti.

Silahlı Kuvvetleri iletişim sorumlusu, Marie Tisäter konuya ilişkin SVT'ye yaptığı açıklamada böyle bir ihlale maruz kalmadık dedi.

Tisäter, böyle bir ihlal olsaydı cevapsız kalmazdı şeklinde konuşarak, İsveç'in müdahale uçakları derhal havalanırdı dedi.

Marie Tisäter, söz konusu uçağın İsveç hava sahasına ne kadar yakın olduğu konusunda herhangi bir bilgisinin olmadığını söyledi.

Konu Savunma bakanı Peter Hultqvist'e soruldu. Bakan "hiçbir bilgimiz yok" diyerek twitter'da yazılanlarla ilgili de "yorum yok" yanıtı verdi.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2022, 17:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6