Mina'da İsveç vatandaşı 450 hacıdan haber alınamıyor

İsveç Hac Organizasyonu Başkanı Ömer Mustafa, facia esnasında 450 Afrika ve Arap kökenli İsveç vatandaşı hacı adayının olay yerinde bulunduğunu, ölen ya da yaralananların olabileceğini belirtti.

Mina'da İsveç vatandaşı 450 hacıdan haber alınamıyor

İsveç Dışişleri Bakanlığı, hac vazifesini yerine getirmek için 2 bine yakın  vatandaşının Suudi Arabistan'da bulunduğunu ancak Mina'daki izdihamda ölenler arasında vatandaşlarının olduğuna dair ellerinde bilgi olmadığını açıkladı.

 Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Suudi Arabistan'ın Mekke şehrindeki Mina bölgesinde, "şeytan taşlama" sırasında yaşanan izdihamda ölenlerin arasında İsveç vatandaşlarının olduğuna dair şu ana kadar elimizde bir bilgi yok" denildi.

Öte yandan, İsveç Hac Organizasyonu Başkanı Ömer Mustafa, facia esnasında 450 İsveç vatandaşı hacı adayının olay yerinde bulunduğunu, ölen ya da yaralananların olabileceğini belirtti. İsveç'in Riyad Büyükelçiliği'nin iddiaları araştırdığı öğrenildi.

İsveç'ten giden Türk hacı adaylarının durumu iyi


İsveç Sosyal İşler ve Din Hizmetleri Müşaviri Fatih Mehmet Karaca ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsveç'ten hacca giden kafilede 245 Türk'ün olduğunu ve facia esnasında bunların izdiham yaşanan bölgede olmadığını söyledi.

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı İsveç Bölgesi Başkanı Yavuz Selim'de  AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsveç'ten 70 hacı adayını gönderdiklerini ve hepsininde sağlık durumunun iyi olduğunu ifade etti. 

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2015, 20:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6