banner198

Mehmet Kaplan: Ev sorununu çözmek için gerekli adımların atılmasını istiyor

İsveç'te ev sorununun daha derin bir probleme dönüşmemesi için sürekli konuyu gündemde tutan Konut ve Şehirleşme Bakanı Mehmet Kaplan'ın beklentileri İsveç basınında da geniş yer buluyor.

Mehmet Kaplan: Ev sorununu çözmek için gerekli adımların atılmasını istiyor
Giderek büyüyen sorun haline gelen İsveç'teki Ev sıkıntısının önüne geçmek için sürekli konuya dikkat çeken Mehmet Kaplan, harekete geçilmesini istiyor. İşte İsveç basınından öne çıkan genel haber başlıkları:

DAGENS NYHETER

- Maliye Bakanı Magdalena Andersson İsveç Devleti’nin Alman otomobil devi Volkswagen’den tazminat isteyebileceğini söyledi.

- BM Genel Kurulu’nda konuşma yapan İsveç Başbakanı Stefan Löfven, mülteci sorunu konusunda ülkeler arasında dayanışmanın artırılması gerektiğine değindi.

- Afganistan’ın kuzeyindeki Kunduz kentinde çatışmalardan dolayı halk evlerini terk ederken uzmanlar Kunduz’un tekrar Taliban’dan alınmasının zor olabileceğini söylediler.

- Rusya ve ABD, İslam Devletine karşı aynı saftalar.

- Macaristan, mültecilere yönelik davranışının AB’nin temel değerlerine karşı bir suç olduğu gerekçesiyle ceza alabilir.

- Parlamentodaki partiler 2025 yılında İsveç’teki sigara kullanım oranını yarıya düşürecek olan bir strateji üzerinde uzlaşıya vardılar. Stratejinin önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

- Konut ve Şehirleşme Bakanı Mehmet Kaplan, İsveç’te yeterli sayıda konut yapılmamasının nedeni olarak gösterilen bürokratik işlemlerin daha basit bir şekle dönüştürülebilmesi için gerekli adımların atılmasını istiyor.

- İsveç yeni banknotlarla bugün tanışıyor. Merkez Bankası tarafından bugün sabah saat sekiz itibariyle 20, 50, 200 ve 1000 kronluk banknotlar kullanıma sunulacak.

SVENSKA DAGBLADET

- İsveç artık yaşlılar için yaşam koşullarının en iyi olduğu ülke değil. Dünya genelinde yaşlılar için yaşam koşulları en iyi olan ülkeler sıralamasında İsviçre birinci olurken Norveç ikinci sırayı aldı.

- Rusya, İslam Devleti’ne yönelik ilk hava harekâtını dün gerçekleştirdi.

- Almanya’ya gerçekleşen mülteci akımı Almanya Başbakanı Angela Merkel için siyasi bir problem olmaya başlıyor.

- Nijerya ordusu ve hükûmeti Boko Haram örgütüyle mücadelede büyük adımlar atıldığını söylerken Boko Haram’ın düzenlediği saldırılar nedeniyle ülkeyi terk edenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

- UEFA Şampiyonlar ligi maçında dün gece İspanya’nın Real Madrid takımı ile karşılasan Malmö FF sahadan 2-0 yenik ayrıldı.

- Irak’ın başkenti Bağdat’ta kaçırılan 16 Türk isçi serbest bırakıldı.

AFTONBLADET

- Rusya’nın Suriye’de gerçekleştirdiği hava saldırılarında içinde çocuk ve sivillerinde olduğu en az 37 kişi hayatını kaybetti.

- Nobel para ödülünün bu yıl sekiz milyon kron olacağı bildirildi.

- İsveç Demokratları Parti lideri Jimmy Åkesson’un kayın validesi ve aynı zamanda milletvekili olan Margareta Larsson partiden ayrıldığını açıkladı.

- Yeşiller Parti’sinden Malmö Belediyesi’nde İnsan Haklarından sorumlu Nils Karlsson mülteci sorunu konusunda devletin açıkça sorumluluk alarak gerekenleri yapmasını istedi.

- Fransa ve ABD, Rusya’nın Suriye’de gerçekleştirdiği saldırıların Esad’ı güçlendirme adına yapıldığını ifade ettiler.

EXPRESSEN

- Uluslararası AF Örgütü verilerine göre Nijerya’da Haziran ayından bu yana Boko Haram saldırıları nedeniyle 1600 kişi hayatını kaybetti.

- New York'taki BM Genel Kurul toplantısında konuşan Filistin Özerk Yönetim Konseyi Başkanı Mahmud Abbas, İsrail ile imzalanan barış anlaşmalarına artık taraf olmadıklarını açıkladı.

- Amerikan başkan aday adaylarından Donald Trump, Vladimir Putin’in Barack Obama’dan daha iyi bir lider olduğunu söyledi.

- Danimarka’nın yeni Savunma Bakanı Peter Christensen oldu.
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2015, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6