banner180

Mehmet Kaplan, ''Değerlerimden Taviz Vermem'' dedi ve istifa etti.

Terör örgütü PYD'ye ofis açma izin verilen İsveç'te yasal STK'ların toplantısına katıldığı suçlamalara maruz kalan İsveç Şehircilik ve İskan Bakanı Mehmet Kaplan istifa etti. Kaplan, konuşmasında, ''değerlerimden taviz veremem'' dedi.

Mehmet Kaplan, ''Değerlerimden Taviz Vermem'' dedi ve istifa etti.
İsveç'in başkenti Stockholm'de bulunan başbakanlık binasında, bir basın açıklaması gerçekleştiren İsveç Başbakanı Stefan Löfven, Kaplan'ın hakkında son günlerde basında çıkan haberlerden dolayı istifasını sunduğunu ve kendisininde bu istifayı kabul ettiğini belirtti.
Löfven, ''Mehmet Kaplan çok başarılı bir bakandı. İsveç'in kalkınmasına önemli katkılarda bulundu. Son günlerde medyada hakkında çıkan haberler için, kendisini işe veremediğini belirterek istifasını sundu. Bende istifasını kabul ettim. Kendisine hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum'' dedi.  Ayrıca, Başbakan Löfven, Kaplan'ın yerini Tüketici Bakanı  Per Bolund'un atandığını kaydetti.

- Kaplan: Bana kökenimden ve dini değerlerimden sonra savaş açıldı

''Ben değerlerimi taviz vermem, ''diyen Türk kökenli siyasetçi Mehmet Kaplan, Başbakan Löfven'den sonra kürüsüye gelerek, ''''Ben kökenim ve dini değerlerimden dolayı bana savaş açıldı. Ben ve partim daime, ''Irkçılığa, islamfobiye, antisemitism'e ve aşırılığı her türlüsüyle mücadele ettiğimiz halde, ben, ırkçı, radikal İslamcı ve başka formlarda gösterilmeye çalışıldım. Hayatım boyunca insan hakları için çalışırken, demokrasiye inanan ve diyalogdan yana tavır aldım. Bu zamana kadarda yaptıklarımın arkasındayım, değerlerimden taviz veremem'' dedi. 

 Kaplan, ''son günlerde bana karşı yapılan asılsız saldırılar ve suçlamalardan ötürü partim ve hükumetin zarar görmesini istemediğim için  istifa ettim'' şeklinde sözlerine son verdi. 

İsveç medyasında son günlerde, Türk kökenli Bakan Kaplan'ın yanı sıra Türk sivil toplum kuruluşlarına (STK) ağır suçlamalar yapılıyordu.
Devlet televizyonu SVT ve ülkenin önde gelen gazeteleri Aftonbladet ve Expressen dahil olmak üzere İsveç medyasının önemli yayın organları Türk STK'lar için "ırkçı", "faşist", "aşırıcı" ve "yeraltı örgütü" şeklinde tanımlamalar kullanıyordu.

Bakan Kaplan'ın, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) tarafından farklı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin davet edildiği bir iftardaki fotoğrafları, bazı gazetelerde "Kaplan, yeraltı örgütü üyeleri ile aynı yemekte" başlığı ile yayımlanmıştı.
Kaplan'ın, IGMG tarafından düzenlenen "Maide-i Kur'an" etkinliğindeki fotoğrafı da "Kaplan radikal İslamcıların programında" başlığıyla okurlara yansıtılmıştı. Son olarakta 2009 yılında bir seminerde yaptığı konuşmada, İsraillileri 1930 yıllarındaki Nazilerle karşılaştırdığı açıklandı.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 15:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6