Malmö'de güvenlik görevlisinin şiddet uyguladığı çocuğun film gibi hayatı

İsveç'in Malmö kentinde bir güvenlik görevlisi tarafından şiddete maruz kalan 9 yaşındaki Sami adlı Faslı çocuk ile hasta babası için ülke genelinde başlatılan yardım kampanyasında, babanın ameliyatı için gereken para toplandı.

Malmö'de güvenlik görevlisinin şiddet uyguladığı çocuğun film gibi hayatı
 Hasta babasını ameliyat ettirebilmek amacıyla 6 yaşında ülkesinden ayrılan ve Avrupa'da 3 yıl dolaştığı ortaya çıkan Sami ve babası için sosyal medyada yardım kampanyası başlatan İsveçli Jonny Pettersson, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müjdeli haberi verdi.
Jonny Petterson


Pettersson, üç kişiyle beraber başlattıkları yardım kampanyasıyla Sami'nin babasının ameliyat parasını çıkardıklarını, ameliyat parasından artan miktarın da İsveç'e yalnız gelen mülteci çocuklar için kullanılacağını söyledi.

Film gibi kaçış öyküsü

Sami'nin, hasta babasını tedavi ettirmek için üç arkadaşı ile 6 yaşındayken evden kaçtığını belirten Pettersson, "Tam üç yıl boyunca bu çocuklar küçük bedenleri ile Avrupa sokaklarında iş arayıp, Sami'nin babasını ameliyat ettirmek için para biriktirmeye çalışmışlar" dedi. 

Çocukların yaşadığı dramın ve Avrupa macerasının kamyon ve tırların kasalarında saklanarak üç yıl önce İspanya'da başladığını aktaran Pettersson, "Sami ve arkadaşları Avusturya, Fransa, Finlandiya, Almanya'dan sonra, İsveç'e gelmişler. Sami'nin hedefi Kanada'ya gitmekmiş çünkü Kanada'da göçmen haklarının çok iyi olduğunu duymuş ve babasına oradan rahat bir şekilde yardım edeceğini düşünmüş" diye konuştu.

Jonny Pettersson, Sami'nin arkadaşlarından birinin bir süre önce İsveç'in Gotland bölgesinde sosyal hizmetler tarafından alı konduğunu, diğer çocukların plan yaparak arkadaşlarını sosyal hizmetlerden kaçırdıklarını ve yollarına devam ettiklerini söyledi.

Bu süreçte çocukların psikolojisinin çok bozulduğunu belirten Pettersson, "Bu 4 çocuk şu anda Stockholm'de bulunan sosyal hizmetlerde kalıyor. Bu arada psikolojik tedavileri devam ediyor" şeklinde konuştu.

Şiddete maruz kalmıştı

İsveç'in Malmö kentinde iki ay önce trene kaçak binmeye çalışan 9 yaşındaki Sami ile 12 yaşındaki Malik'e güvenlik görevlilerinin şiddet uyguladığını içeren görüntüler medyada yer almış, olay tepkilere neden olmuştu. Daha sonra ortadan kaybolan iki çocuk, bir hafta sonra Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bulunmuş, tekrar İsveç'e getirilerek sosyal hizmetlere teslim edilmişti. 

Sami, İsveç medyasına verdiği bir röportajda, annesinin yıllar önce vefat ettiğini, sakat ve hasta babasının memleketi Fas'ta yaşadığını ve babasını ameliyat ettirmek için İsveç'te bulunduğunu söylemişti.

Sami'nin hayat hikayesini dinleyen Pettersson, küçük çocuk ve babası için sosyal medyada yardım kampanyası başlatmıştı.

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2015, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6