banner180

Macaristan ve İsveç Arasında "Dublin Sözleşmesi" Krizi

Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, İsveç Adalet ve Göç Bakanı Morgan Johansson'un, "Macaristan'ın Dublin Sözleşmesine uymadığı" şeklindeki iddiasına tepki gösterdi.

Macaristan ve İsveç Arasında "Dublin Sözleşmesi" Krizi
Szijjarto, Macar Haber Ajansına (MTI) yaptığı açıklamada, Johansson'un, "Macaristan, kendi topraklarında kayıt altına aldığı sığınmacıların geri kabulünü reddetmekle Dublin Sözleşmesini ihlal ediyor. Her ülke ortak kurallara uymalı, aksi takdirde üye olamazlar. Gelecek hafta Macaristan Büyükelçisini çağırıp bunu kendisine ileteceğim." şeklindeki açıklamalarının kabul edilemez olduğunu belirtti.
Szijjarto, sığınmacıların Avrupa Birliği'ne (AB) ilk olarak Macaristan'da ayak basmadıklarını, bu yüzden sığınmacıların Macaristan'a gönderilemeyeceğini savundu.

Macaristan'ın sığınmacı krizinin başlangıcından beri AB kurallarına uyduğunu savunan Szijjarto, şunları kaydetti: 

"İsveç Adalet ve Göç Bakanı'ın asılsız eleştirilerini kesinlikle reddediyorum. Yasa dışı göçmenlerle ilgili Macaristan'ın duruşu açık. Biz sadece AB'ye ilk olarak Macaristan üzerinden girenleri geri kabul ediyoruz. Ortadoğulu yasa dışı göçmenlerin yüz binlercesinin Macaristan'a ulaşmadan önce mutlaka bir AB ülkesinden geçmeleri gerekiyor. Macaristan bunları kabul etmeyecek."
Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2016, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6