Linde: "Ukrayna'da Rusya'ya esir düşen İsveçli asker serbest bırakıldı"

Rusya ile Ukrayna arasında esir değiştirme kapsamında varılan mutabakat sonucunda İsveçli esirde serbest bırakıldı.

Linde: "Ukrayna'da Rusya'ya esir düşen İsveçli asker serbest bırakıldı"

İsveç dışişleri bakanı Ann Linde, İsveç vatandaşının serbest bırakılması üzerine bulunduğu New York'ta bir basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna'da İsveçli bir savaş esirinin Rusya tarafından serbest bırakılmasının netleşmesi üzerine Linde kameraların karşısına geçti.

Linde, esir düşen askerin şu anda eve dönüş yolunda olduğunu duyurdu.

Ann Linde, BM toplantısı nedeniyle bulunduğu New York'ta yaptığı konuşmada, Rus işgalini kınadıklarını tekrar dile getirirken, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını savunduklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Linde, Donetsk'teki Rus "yargı sürecinin" meşruiyetten yoksun olduğunun altını çizerek yaşanan sürece tepki gösterdi. İsveçlinin savaş esiri statüsünde olması ve bu nedenle çatışmada cezalandırılmaması gerektiğini vurguladı.

Edinilen bilgilere göre, İsveçli esir 47 yaşındaki bir erkek, Linde'nin esir ile doğrudan her hangi bir iletişim kurmadığını ancak, serbest bırakıldığı haberiyle büyük bir rahatlama yaşadığı belirtildi.

Linde, "Çok zor konsolosluk davalarımız var, dışişleri bakanı olarak çalışabileceğiniz en zor şeylerden biri. Bir noktada "bu sefer görüşmeler iyi gitti" diyebiliriz, bu elbette çok olumlu bir gelişmedir ifadeleri kullandı.

İsveçli tutuklu, savaşta paralı asker olarak yer almakla suçlanıyordu. Ekim ayı başlarında devam edecek olan davada ölüm cezasına çarptırılan 47 yaşındaki İsveçli esir takasında varılan mütabakat sonucunda serbest bırakıldığı belirtildi.

İsveçli esirin, Mayıs ayında Rus güçleri tarafından Ukrayna'nın doğusundaki Mariupol'daki Azovstal çelik fabrikasında girilen çatışmalarda Ukraynalı askerlerle birlikte esir düşmüştü.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6