banner180

Jan Egeland: ''Kısa vadeli zaferler, Filistinli çocukların ölmesinden daha önemli''

Norveç Mülteci Konseyi Başkanı Jan Egeland, 'Kısa vadeli zaferler, Filistinli çocukların ölmesinden daha önemli" dedi. İsrail'in Doğu Kudüs ve Gazze'deki saldırılarına tepki gösteren Egeland, İsveç devlet televizyonu SVT'ye açıklamalarda bulundu.

Jan Egeland: ''Kısa vadeli zaferler, Filistinli çocukların ölmesinden daha önemli''

ABD'nin Filistin'in  çocuklarının ölmesini durduracağını kısa vadede inanmadığını söyleyen Egeland, ''Şimdiye kadar, siyasi olarak kısa vadeli zaferler, Filistinli çocukların ölümlerinden ve bir milyon İsraillinin sığınaklarda saklanmasından daha önemli oldu" dedi.

Taraflara tek baskı uygulayabilecek ülkenin ABD olmasına rağmen çözüme öncelik vereceğini pek hissetmediğini dile getiren Egeland, ''Amerikan nüfusunun büyük bir kısmı İsrail yanlısı. Orta Doğu'da barış arabuluculuğunun stratejik olarak pek elverişli değil. Çin'le yapılacak ekonomik  ve ticari anlaşmalar, Ortadoğu'daki sorunların çözümünden daha önemli görünüyor'' değerlendirmesinde bulundu. 

Öte yandan Twitter hesabından, 'İsrail İşgaline son verilsin' duyurusu paylaşan Egeland, ''Yousef Denizli 3 yaşındaki kızı ve hamile karısı ile evden kaçmak zorunda kaldı. BM Güvenlik Konseyi'ni acil ateşkes için bastırmaya ve  İsrail işgaline, sistematik adaletsizliklere son vermeye çağırıyoruz'' ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2021, 00:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6