banner180

İsveç'te Müslümanlar çok kaygılı!

İsveç'te 1 hafta arayla 2 caminin yakılması sonucu, bütün ülkede yaşayan Müslümanların çok tedirgin olduğu belirtildi. Ülkede bulunan diğer cami yönetimlerinin diken üstünde olduğu ifade edildi.

İsveç'te Müslümanlar çok kaygılı!
 
İsveç'in Devlet Televizyonu SVT'ye konuşan Uppsala Üniversitesinde teolog olarak görev yapan Othman Al Tawalbeh, İsveç hükümetinin ülkedeki Müslüman vatandaşları korumak için daha çok çapa sarf etmesi gerektiğini söyledi.

Daha önceden ülkede yaşayan Yahudi ibadet alanlarına saldırıları önlemek için İsveç hükümetinin milyonlarca kron yatırım yaptığını hatırlanTawalbeh, Müslümanların camilerinin kamera ve alarm sistemleri başta olmak üzere, güvenliğini artırıcı önlemlerin hemen alınması için hükümetin parasal kaynak aktarması gerektiğini vurguladı. 

Diğer taraftan Malmö İslam Federasyonu'da yayınladığı bildiride, hükümetin biran önce cami kundaklamalarına önlem alması gerektiğini vurgulanırken, aksi halde İsveç demokrasisinin büyük yara alacağı ifade edildi.

Özellikle Müslüman ülkelerinde ki halkların son olaylardan sonra İsveç'e büyük tepki gösterdiğini yazan SVT televizyonu web sitesi, cami kundaklama olaylarının  bütün dünya basınında yer aldığını belirtti. 
ATİLA ALTUNTAŞ/isvecgundemi.com
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2014, 20:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6