İsveç'te mülteciler hapishanelere yerleştirilecek!

İsveç basınında yer alan günün haber başlıklarında "Göteborg, Malmö, Kirseberg, Smälteryd bölgelerinde kullanılmayan hapishane ve bazı kurumlara ait binalar mültecilerin konaklaması için kullanılacak." bilgisi dikkat çekti.

İsveç'te mülteciler hapishanelere yerleştirilecek!

İsveç basınından derlenen "İsveç Basınında Bugün" haber başlıklarında Mültecilerin boş hapishanelere yerleştirileceği haberi dikkat çekti. İşte İsveç'te öne çıkan haber başlıkları.

DAGENS NYHETER

- Yapılan bir araştırma, seçmenler arasında kriz zamanlarında Sosyal Demokrat Parti lideri Stefan Löfven’in ülkeyi Ilımlı Parti lideri Anna Kinberg Batra’ya göre daha iyi yöneteceğine inandıklarını gösterdi.

- IMF’den iyi bir not alan İsveç ekonomisi bazı konuların yeniden gözden geçirilmesi yönünde tavsiyeler de aldı.

- Halk Parti çevre dostu olmayan araçlara uygulanan taşıt vergi oranını artırmak istiyor.

- Taliban’ın Afganistan’ın Kunduz kentindeki bazı kesimleri ele geçirmesinin ardından Afgan ordusu kenti geri almak için taarruza geçti.

- Danimarka Savunma Bakanı Carl Holst görevini bırakacağını bildirdi.

SVENSKA DAGBLADET

- Göteborg, Malmö, Kirseberg, Smälteryd bölgelerinde kullanılmayan hapishane ve bazı kurumlara ait binalar mültecilerin konaklaması için kullanılacak.

- Rusya barış ve özgürlük dostu bir ülke değil.

- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Akdeniz’de bu yıl şu ana kadar yaklaşık 3 bin kişinin boğularak can verdiğini açıkladı.

- AB, Akdeniz’deki insan kaçakçılarını yakalamak üzere yeni operasyonlar başlattı.

- Myanmar tarihinin en önemli seçimine hazırlanıyor. Ülke sivil yönetim altında 8 Kasım’da ilk kez sandık başına gidecek.

- 50'den fazla ülke, BM'nin dünya genelinde çatışmaların sonlandırılması ve barışın korunması amacıyla konuşlandırılan barış gücü operasyonlarına yaklaşık 40 bin yeni asker ve polisle katkıda bulunma sözünü verdi.

AFTONBLADET

- Geliri mültecilere bağışlanmak üzere İsveç ünlülerinin katıldığı dün gerçeklesen programda yaklaşık 40 milyon kron toplandı.

- Rusya Beşar Esad’ın görevde kalmasını istiyor.

- Aftonbladet gazetesi Akdeniz’de mültecileri kurtarmak için bazı şirketlerinde yardımıyla Akdeniz’e “Sarı Tekneler” isminde 60 kişi kapasiteli iki tekne yollayacak.

- İsveç Demokratları Partisi’nden Milletvekili Martin Kinnunen, hakkında vergi kaçaklığı yaptığı gerekçesi ile dava açıldı. Kinnunen’in 6 yıla kadar hapis cezası alma riski bulunuyor.

EXPRESSEN

- Stefan Löfven ve Barack Obama Suriye’deki sorunun çözümü konusunda Beşar Esad ile işbirliği yapmama ve uzun dönemli bir çözüme odaklanma konusunda görüş birliğine vardı.

- Alman otomobil devi Volkswagen, araçlarındaki emisyon sisteminde bulunan hatanın giderilmesi için İsveç’ten 224 bin 746 araç geri çağıracağını bildirdi.

- Afganistan’ın Kunduz kentini geri almak için yapılan saldırılarda en az 20 Taliban militanının öldürüldüğü bildirildi.

- Suriye’de her beş kişiden dördünün insani yardıma ihtiyacı bulunuyor.

- Mültecilere en fazla yardım eden ülkelerin başında gelen İsveç’in Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Bakanı Isabella Lövin, ülkeye gelen insanların kendilerine teşekkür ettiklerini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2015, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6