banner180

İsveç’te cami ve mescitlere saldırılar korkutuyor...VİDEO

İsveç’te cami ve mescitlere yapılan saldırılarda büyük artış yaşandığı ortaya çıktı. Yüksek Eğitim Okulu’nun (Mitthögskolan) yaptığı araştırmaya göre son 5 yılda her 10 cami ve mescitten 4’ünün saldırıya uğradığı belirtildi.

 Araştırmada son 3 ay içinde Stockholm’de bulunan ve cuma günleri minareden ezan okunan Fittja Ulu Camii’nin içerisine atılan domuz ayakları, Stockholm’deki en eski ve en büyük camilerinden olan Södermalm Medborgarplatsen’deki caminin giriş kapılarına gamalı haç figürleri çizilmesi ve Göteborg’da bulunan bir caminin kapısının önüne kesik domuz başı konulması, 1hafta içinde 3 caminin kundaklanması gibi saldırılara dikkat çekildi. Giderek artan saldırılar karşısında ülkede yaşayan Müslüman STK’ların endişeye kapıldığı kaydedilen araştırmada, güvenlik önlemlerinin artırılabilmesi için hükumetin İslami müesseselere daha fazla yardım etmesi gerektiğinin altı çizildi.

En son Uppsala camiisine yapılan saldırıdan sonra çok üzgün olduğunu bildiren İsveç Başbakanı Stefan Löfven, ''bu saldırılar İsveç'te olamaz, İsveç bu değil. Müslüman vatandaşlarımız huzur içinde olsun gerekli her türlü önlem alınacak'' dedi. 
Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2015, 23:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6