banner198

İsveç’te 22 yıl sonra ''Soykırım'' tutuklaması

İsveç’in Örebro kentinde, 1994 yılında Ruanda’da 800 bin kişinin ölümünden sorumlu olduğu iddia edilen bir kişi tutuklandı. Örebro polisi, “22 yıl önce Ruanda’da soykırım suçu işlediğine dair kanıtlar bulunan bir kişi gözaltına alındıktan sonra tutuklandı” dedi.

İsveç’te 22 yıl sonra ''Soykırım'' tutuklaması
ÖREBRO Emniyeti’nden yapılan açıklamada, zanlının 1998 yılında İsveç’e geldiği ve 2006 yılında İsveç vatandaşı olduğu belirtildi. Tutuklama emrini çıkaran Savcı Kristina Lindhoff Carleson, İsveç devlet radyosu SR’ye yaptığı açıklamada, şüphelinin soykırım kararını veren üst düzey bir yetkili olduğuna dair ellerinde kuvvetli deliller bulunduğunu vurgulayarak şüphelinin gözaltına alındıktan sonra kaçma tehlikesine karşı tutuklandığını kaydetti. Zanlı gelecek hafta mahkemeye çıkarılacak.
ÖMÜR BOYU HAPSE ÇARPTIRILMIŞTI

İsveç’te ilk kez, 2013 yılında çıkarıldığı mahkemece suçlu bulunan Ruanda ve İsveç vatandaşı Stanislas Mbanenande (57), soykırım suçu işlemekten ömür boyu hapis cezasına mahkum edilmişti. Bu yıl mayıs ayında da Ruanda ve İsveç vatandaş Claver Berinkindi (61), müebbete mahkum edilen ikinci kişi olmuştu. 

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6