İsveç'te 2017 yılında şiddet olayları arttı

İsveç'te okullarda fiziki şiddet ile ilgili raporda yer alan verilere göre öğrenciler arasındaki şiddet bir önceki yıla göre yarı yarıya arttı.

İsveç'te 2017 yılında şiddet olayları arttı

Çalışma ortamı kurumu tarafından yapılan araştırma, okullardaki şiddetin korkunç boyutlara ulaştığını gözler önüne serdi.

Öğretmenler birliği başkanı, Johanna Jaara Åstrand, raporların ciddi bir sinyal verdiğini ve şiddetin nedenleri araştırılıyor yorumunda bulundu.

Bu yıl İş Ortamı Otoritesine gelen ilk ve orta okullarda ciddi fizisel şiddet içeren raporlar incelendi. Bu yıl Ağustos ayında yaşanan olayların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 oranında artış olduğu belirtildi.

İsveç Çalışma Ortamı kurumu uzmanı Kristian Hansson, okullarda şiddet olaylarının artış gösterdiğini raporlarda gördüklerini ancak iş çalışma alanlarında bunu söylemek pek doğru olmadığını savundu.

İş Ortamı Kurumu rakamlarına bakıldığında son yıllarda şiddet olaylarında istikrarlı bir yükseliş olduğu görülüyor. 2012-2016 yılları arasında ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki fiziksel şiddet olayları yapılan araştırmalarda neredeyse iki katına çıktı. Kayıtlı şiddet olayları bu süreç içinde yıllık 230'dan 425'e çıktı.

Raporda yaşanan olayların yüzde 70'den fazlasının öğrencilerin öğretmenlere veya diğer okul personeline yönelik şiddet ile ilgili olduğu bilgisine yer verildi.

Öğretmenler birliği başkanı Johanna Jaara Åstrand, yaşanan olayların kabul edilebilir olmadığını savunarak, her şiddet uygulamasının ciddi bir olay olduğunu belirterek, Çalışma Ortamı Kurumunun artan şiddet olayları ile ilgili araştırmalar yaptığını düşünüyorum yorumunda bulundu.

İsveç'te artan şiddet olaylarının önlenmesi ve önüne geçilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2017, 20:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6