İsveçli bakan sığınmacılara yönelik sadırıyı kınadı

İsveç İçişleri Bakanı Anders Ygeman, başkent Stockholm'de sığınmacı çocuklara yönelik saldırıyı kınayarak, "İsveç sokaklarında böyle saldırıların olması bizi derinden üzdü" dedi.

İsveçli bakan sığınmacılara yönelik sadırıyı kınadı
 Başkent Stockholm'deki yabancı gazeteciler merkezinde basın toplantısı düzenleyerek gündemi değerlendiren Ygeman, toplantı sonrası AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Geçen hafta cuma günü, 70 kişilik bir grubun Stockholm tren istasyonu yakınında Faslı sığınmacı çocuklara yönelik saldırısını değerlendiren Bakan Ygeman, "Bu saldırıların İsveç sokaklarında olması bizi derinden üzdü. Bu saldırıyı kınıyorum. Güvenlik güçlerimizin zamanında müdahalesiyle saldırı büyümeden önlendi" diye konuştu.

Son günlerde ırkçı grupların sığınmacı ve göçmenleri protesto etmek için sokaklarda gösteri yapmalarını hoş karşılamadıklarını belirten Ygeman, "Sokaklarımızı ırkçıların şiddet ve nefretine bırakamayız. Hızlı bir şekilde önlemler alarak, ırkçıların heveslerini kursaklarında bırakacağız. Son olaylarda polis tarafından 3 kişi tutuklandı" ifadelerini kullandı. 

Sığınmacı evinde memur olarak çalışan Lübnan asıllı 22 yaşındaki Alexandra Mezher isimli bir kadının 15 yaşındaki bir Somalili tarafından öldürüldüğüne yönelik iddialar üzerine, sayıları 70'i bulan maskeli kişiler Stockholm'de tren istasyonunu basmıştı. İstasyonda bulunan Faslı sığınmacı çocuklara saldıran grup, güvenlik görevlilerinin zamanında müdahalesiyle etkisiz hale getirilmişti.

Türk ehliyetleri İsveç'te geçecek mi?

Soru: Türkiye, AB'nin isteği doğrulusunda 4 senelik bir çalışma ile Türk ehliyetlerini AB Standartlarını getirdi. Türkiye İçişeri Bakanı, ''AB'nin isteği üzeri kanunları değiştirerek, AB standartlarında ehliyetleri piyasaya sürdük ve bütün AB ülkelerinde geçerli'' açıklaması yaptı. Sizin bu konuda bilginiz var mı? Artık Türk ehliyetleri İsveç'te geçerli olacak mı?

Cevap:İsveçli Bakan Anders Ygeman, ''Bu konuda ne desem yanlış olur. Tam bir bilgi sahibi değilim. Siz bu soruyu Alt Yapı ve Ulaşım Bakanı Anna Johansson'a sorun. Zira, size en doğru cevabı kendisi verir'' dedi. 

Orhan Karan/Atila Altuntaş
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 01:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6