banner114

İsveç'li aktivistler İsrail'de yapılacak Eurovision'a boykot çağrısı yaptı

Stockholm'de devlet televizyonunun önünde toplanan İsveçli aktivistler, İsrail'de yapılacak Eurovision şarkı yarışmasının boykot edilmesi çağrısında bulundu

İsrail'in başkenti Tel Aviv'de mayıs ayında yapılacak Eurovision müzik yarışması için hazırlıklar sürerken, İsrail'e karşı Filistin'in mücadelesine destek veren İsveçli aktivist ve akademisyenlerin kurduğu Stockholm Filistinliler Derneği yarışmayı boykot çağrısı yaptı.

Devlet televizyonu SVT'nin önünde toplanan grup, yarışmanın boykot edilmesini ve İsveç'ten yarışmaya katılım olmamasını istedi.

"İsrail'in ışıltılı reklamının yapılmasına karşıyız"

Stockholm Filistinliler Derneği üyesi Michael Ljung, Birleşmiş Milletler'in (BM) İsrail'in Filistin topraklarını işgalini kınadığını hatırlatarak, ''BM'nin işgal için kınadığı İsrail'in ışıltılı reklamının yapılmasına karşıyız. Festivalin yapılacağı yerin birkaç kilometre ilerisinde toprakları ellerinden alınan İsrail askerlerinin baskısı altında yaşayan Filistinliler var. İsveç, bu içler acısı duruma katkı koymamalı." dedi.

Aktivistler, İsrail'deki Eurovision şarkı yarışmasının boykot edilmesi için imza toplarken, yoldan geçenlere de konuyla ilgili broşür dağıttı.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2019, 22:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6