İsveçli 24 yaşındaki Sol huzuru İslam'ad buldu

İslama karşı negatif bakış açısı olan bir ailede büyüyen İsveçli 24 yaşındaki Sol, kimseye haber vermeden radikal bir kararla nasıl Msülüman olduğunu İsveç radyosuna anlattı.

İsveçli 24 yaşındaki Sol huzuru İslam'ad buldu
 Sol, ''Beni büyük bir imtihan bekliyor, İslam'a karşı var olan önyargılarla mücadele edeceğim ama sonunda imtahanı ben kazanacağım'' diye kararlılığını vurguluyor.

- İLK İSLAMLA FİTTJA ULU CAMİSİNDE TANIŞTI

Sol'un ilk İslam'dan etkilenmesi de Stockholm'ün Fittja mahellesinde bulunan Diyanete bağlı Fittja Ulu Camii ziyareti le başladığının altını çiziyor.
İsveç resmi devlet Radyosu SR'ye nasıl Müslüman olduğunu anlatan İsveçli 24 yaşındaki Sol, yakınlarına, arkadaşlarına, akrabalarına bir şey demeden radikal bir karar alarak Müslüman olmaya karar verdiğini söyledi.
Sol'un SR'ye anlattığı Müslüman olma hikayesinin satır başları:
''Önceden Halk Kurslarının verildiği okula gidiyordum. Bir çok farklı kültürden insanla tanıştım. Bir gün Fittja'da bulunan camiye okul gezisi yapmaya karar verdik. Hayatım da ilk defa bir cami ziyaret ettim. Cami çok sessizdi ve içime huzur doldu. Daha sonra Gevle'de bir kez daha cami ziyaret etmeye karar verdim''

- Hayatını değiştiren an

Hamile kaldıktan sonra çocuğu aldırması gerektiğini ve ya değilse hayati tehlikesinin bulunduğunu doktorunun kendisine akatardığını kaydeden Sol, '' Doktorum çocuğun doğum sırasında yüzde 25 ölme riskim olduğunu söyledi. Ve bu yüzden çocuğu aldırmam gerektiği yönünde uyarıda bulundu. Çocuğu doğurmaya karar verdim. Ama içimde ölüm endişesi gitmiyordu. İnternette ölümle ilgili araştırmaya başladım. Bu sırada İslamla tanıştım. Sosyal medyada bir çok İslami kadın grubunda yazışmalara katıldım ve böylelikle İslamı seçtim. Çocuğumuda sağlıklı biçimde doğurdum''
İslam'ın kadını köle gibi gördüğü ve hiç bir hakkı olamadığı yönünde kamuoyunda önyargılar olduğunu kaydeden Sol, ''Özellikle medya da İslamla ilgili kara bir tablo çiziliyor. İslam'da kadın hakkı yok gibi gösteriliyor. Ama esas kadının hakkı İslam'da var. Kadın islam'da daha özgür. Müslüman terörüst gibi gösteriliyor. ''Beni büyük bir imtihan bekliyor, İslam'a karşı var olan önyargılarla mücadele edeceğim ama sonunda imtahanı ben kazanacağım'' diye kararlılığını vurguluyor.

Başörtüsü taktığı gün kendini gizlemeye çalıştığını söyleyen Sol, ''Aynı binada yakınlarım da kalıyor. Benim başörtüsü takmama nasıl bir tepki vereceklerini bilemiyordum. Onun için ilk gün giydiğim montun şapkası ile başörtümü gizlemeye çalıştım. İslam karşıtı bir ailede büyüdüm. Annem ilk Müslüman olduğumu öğrendiğinde biraz endişelendi ama beni çok sevdiği için alıştı.


Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2017, 17:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali kaya
Ali kaya - 5 yıl Önce

helal olsun Allah yardimcisi olsun.

SIRADAKİ HABER

banner194

banner6