İsveçli 15 yaşındaki kızın iklim farkındalığı protestosu

İsveçli Greta Thunberg, siyasetçilerin iklim sorunlarını ciddiye alması için okula gitmeyi reddediyor, her gün parlamento önünde protesto düzenliyor.

İsveçli 15 yaşındaki kızın iklim farkındalığı protestosu

Kendisini “kökten iklimci” olarak tanımlayan 15 yaşındaki kız, Eylül ayında düzenlenmesi planlanan seçimlere kadar her gün okula gitmeyerek İsveç parlamentosu önünde bir protesto düzenliyor. Thunberg, siyasetçileri iklimle ilgili sorunları ciddiye almaya davet etmeyi amaçlıyor ve “Biz gençlerin seçme hakkı yok ama okula gitmemiz zorunlu. Bu yüzden [böyle bir protesto] sesimizi duyurmanın bir yolu” diye konuşuyor.

Thunberg’in dağıttığı bildirgelerinde “Biz çocuklar çoğunlukla bize söylediklerinizi yapmıyoruz. Ne yapıyorsanız onu yapıyoruz. Ve siz yetişkinler benim geleceğimi umursamadığınız için ben de sizinkini umursamayacağım” sözleri yazılı. Thunberg, 9 Eylül’de düzenlenecek seçimlere kadar okula gitmeyi reddediyor (İsveç’te 16 yaşına kadar okula gitme zorunluluğu var).

İklim değişikliğiyle ilgili bilgileri çoğunlukla evde öğrenen ve 11-12 yaşlarında iklimle ilgili sorunlarla ilgilenmeye başlayan genç birey, “Bu konuyla ilgili okudukça daha da endişeleniyorsunuz. Durumun kaygı verici olduğu ortada ama olabilecek bir şeye kaygı duymak yerine mümkün olduğu sürece durumu değiştirmeye çalışmalısınız” diye konuşuyor. Thunberg iklimle ilgili protestolara daha önce katılmış ama kendisi ilk kez bir gösteri organize ediyor.

Eğitim dönemi başından beri her gün 08:30-15:30 saatleri arasında grevini sürdüren Thunberg okulda geride kalmaktan “biraz endileşeli” olduğunu ama kitaplarını yanında götürdüğünü ve sınıf arkadaşlarına yetişmek için çaba sarf ettiğini söylüyor.

Thunberg’in İsveç’te tanınan bir opera sanatçısı ve iklim aktivisti olan annesi ve babası kızlarının okula gitmesi gerektiğini düşünse kendisi de bunu “Bunu neden yaptığımı anlıyorlar ve birer insan olarak bunun iyi bir şey ama ebeveyn olarak da kötü bir şey olduğunu düşünüyorlar” diye açıklıyor.

Protesto, 15 yaşındaki öğrencinin tahmininden daha fazla dikkat çekmiş. Tek başına gösterisini sürdüreceğini düşünen Thunberg’e geçtiğimiz gün sonunda 35 kişi daha eklenmiş. Başka öğrenciler, küçük çocuklarıyla gelen ebeveynler, hatta öğretmenler bile protestoya katılmış. Sosyal İşler Bakanı, Sol Parti Başkanı ve siyaset dünyasının iki tarafından parlamento üyeleri Thunberg’le konuşmaya gelmişler. İsveç’in sınır dışı etme politikasına karşı çıkan genç Afganları temsil eden Fatemeh Khavari de bu gösteriye destek vermiş.

Greta’nın seçtiği konum, çalışanlar ve turistler gibi birçok insanın geçtiği bir nokta. Sayısız insan bildirgeleri almış, fotoğraflara bakmış, kimi Greta’nın elini sıkmış, kimi onunla birlikte oturmuş, kendisine çikolata veren bile olmuş.

Tepkilerin çoğunlukla olumlu olduğunu söyleyen Thunberg, gösterisinin, siyasetçilerin “iklim konusunda konuşarak, bu konuya öncelik vererek ve bu krizin varlığını kabul ederek” konuyu ciddiye aldıklarını göstereceklerini ve gündemde en üstte tutacaklarını umuyor. 

Kaynak: 

Fotoğraf: Catherine Edwards/The Local

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6