İsveç’in sürü bağışıklığı komşularıyla arasını açtı

banner54

Salgının boyunca sürü bağışıklığı politikası uyguladığını belirterek sosyal mesafe önlemelerini uygulamayan İsveç vaka sayıları azalan komşu ülkeler birbirleriyle sınırlarını açarken dışarıda bırakıldı

İsveç’in sürü bağışıklığı komşularıyla arasını açtı


Norveç ve Danimarka haziran ayının ortalarından itibaren sınır kapılarını iki ülkenin turistlerine açacağına açıkladı. Fakat iki ülke korona virüs sürecinde uyguladığı sürü bağışıklığı stratejisinin tehlikelerinden dolayı komşuluk anlaşmasında İsveç’i dışarıda bıraktı.

Danimarka aynı zamanda 15 Haziran tarihinden itibaren Almanya ve İzlanda’ya da sınır kapılarını turizme açacak. Fakat Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen komşuları İsveç’le sınır kapılarının kapalı kalmaya devam edeceğini belirtti.

Norveç Başbakanı Erna Solberg Cuma günü yaptığı açıklamada tıpkı Finlandiya ve İzlanda’yla olduğu gibi İsveç’le de görüşüleceğini fakat salgının yayılma oranının dikkatle izleneceğini belirtti.

İsveç’te kovid-19 nedeniyle ölüm oranı Norveç’ten 10 kat, Danimarka’dan ise 4 kat daha fazla. Ülkede korona virüs vakalarının ortaya çıkmasının ardından sınırlar kapatılmadı ve okullar açık tutuldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6