İsveç ve Finlandiya da NATO zirvesine çağrıldı

İspanya'nın başkenti Madrid’de düzenlenecek ve 28 Haziran akşamı İspanya Kralı 6’ncı Felipe’nin vereceği yemekle başlayacak olan NATO Zirvesi’nin 29-30 Haziran’daki resmi oturumlarına günler kala İsveç ve Finlandiya, Türkiye’nin kaygılarını giderme konusunda Ankara’nın istediği düzeyde ilerleme sağlayamazken bu iki ülkenin toplantıya katılım şekli belli oldu.

İsveç ve Finlandiya da NATO zirvesine çağrıldı

Sadece NATO üyelerine açık olan oturumlara katılımları söz konusu olmayan İsveç ve Finlandiya, NATO’nun, “en değerli” ortaklarıyla düzenleyeceği oturuma katılacak.

DEĞERLİ ORTAKLAR

29 Haziran’da yapılacak oturum sadece bu iki ülkeye özel olmayacak. İsveç ve Finlandiya’nın yanı sıra Asya-Pasifik Dörtlüsü olarak bilinen Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’nin liderleri de oturumda yer alacak. Avrupa Birliği’nin Konsey Başkanı Charles Michel ve Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen tarafından temsil edileceği toplantıda Gürcistan da yer alacak.

RUMLAR DA MASADA

Türkiye’nin tanımadığı Güney Kıbrıs Rum yönetimi de 29 Haziran gecesi İspanya Başbakanı Pedro Sanchez tarafından verilecek ve NATO üyeleriyle AB ülkelerini bir araya getirecek gayriresmi nitelikli Transatlantik akşam yemeğinde masada yer alacak. İspanya’dan gelen ricayı geri çevirmeyen Türkiye, yemeğin resmi nitelikli olmaması şartıyla Rumların katılımına yeşil ışık yaktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6