banner180

İsveç ve Avrupa yaz saatine geçiyor

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için her yıl yapılan yaz saati uygulaması Avrupa’da başlıyor.

İsveç ve Avrupa yaz saatine geçiyor

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için her yıl yapılan yaz saati uygulaması Avrupa’da başlıyor.
SAATLER, 27 Mart Cumartesi gününü 28 Mart Pazar gününe bağlayan gece 02.00’de bir saat ileri alınacak. Türkiye’de ise yaz saati uygulaması olmadığı için saatler ileri alınmayacak. Böylece Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İtalya, İsveç, İsviçre ve Danimarka ile Türkiye arasındaki saat farkı ikiden bire, İngiltere ile olan saat farkı ise üçten ikiye inecek.

SOMUT ADIM ATILAMIYOR
Ancak uygulamaya tamamen son verilip verilmeyeceği konusundaki tartışmalar AB ülkeleri arasındaki farklı görüşler nedeniyle devam ediyor. 2018 yılında yapılan bir ankette Avrupalıların yüzde 84’ü yaz saati uygulamasının kaldırılmasını istemişti. 2019’da Avrupa Parlamentosu’nda (AP) farklı saat uygulamasından vazgeçmek için yapılan oylama 192 ret oyuna karşı 410 oyla kabul edilmişti. Ancak ortak bir saat uygulaması konusunda henüz somut bir adım atılmaması, tartışmaları yeniden alevlendirdi. Avrupa’nın doğusu ile batısı arasında zaman farkı olması nedeniyle özellikle uç bölge ülkeleri ortak bir saat uygulamasına karşı çıkıyor. Ortak saat uygulamasına geçilmesi durumunda bir ülke karanlıktayken, aynı zaman diliminde diğer bir ülkenin aydınlıkta kalacak olması şikâyetlerin başını çekiyor.

KARAR ALMAK ZOR
Konuyla ilgili açıklama yapan SPD’nin Avrupa Parlamentosu milletvekillerinden İsmail Ertuğ, “Bu konuda AB ülkeleri üzerine düşen görevi yerine getirmiyor. Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier’e konunun acilliğini ileten bir mektup yazdım, fakat ocak ayından bu yana gündemine bile almadı” dedi. Parlamentonun iç pazar ve tüketiciler konseyi sorumlusu Yeşiller milletvekili Anna Cavazzini de konunun çok karmaşık olduğuna dikkati çekerek, vatandaşların çoğunluğunun farklı saat uygulamasına son verilmesini istediğini, ancak bazı AB ülkelerinin çekinceli davranmasından dolayı belirleyici bir karar almanın zor olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6