banner198

İsveç vatandaşlığına geçmek zorlaşıyor

İsveç vatandaşlığına geçilmesinin zorlaştırılması için ''Ocak Anlaşması' çerçevesinde hazırlanan önerinin 2025'i bulması bekleniyor.

İsveç vatandaşlığına geçmek zorlaşıyor

Daha önce Ocak 2022'de yürürlüğe geçirilmesi beklenen 'vatandaşlık başvurusu' kanunun çalışmalarının 3 yıl daha süreceği öne sürüldü.
Hali hazırda  İsveç'te 5 yıl oturma veya çalışma vizesiyle 5 yıl ikamet eden ya da İsveç vatandaşı ile 3 yıl evli kalan herkes, şart aranmadan İsveç vatandaşlığına başvurabiliyor.
Yeni çıkacak yasaya göre ise, yabancı uyruklular, sosyal bilgi sınavının yanı sıra konuşma, yazma, okuma ve dinleme gibi 4 dil becerisi testinden  geçmek zorunda kalacak.  Bireyler sınavlar ve vatandaşlık başvurusu için  yaklaşık 3 bin kron bir ücret alınacak. 
İsveççe konuşmak ve yazmak için A2 seviyesine ulaşma gerekliliği aranırken,  okuma ve dinleme için B1 seviyesi  yeterli sayılacak. 
Seviyeler, kıta genelinde dil becerilerini değerlendirmek için kullanılan Avrupa Ortak Referans Çerçevesi'ndeki altı seviyenin ikinci ve üçüncü seviyesini bulacak.
Dil şartı ve sınavı 16 ile 66 arasında olan göçmen kökenlilere zorunlu hale getirilirken, Kuzey Avrupa vatandaşlarından ve  belirli fiziksel, zihinsel engelleri olan veya savunmasız bir geçmişe sahip kişilerden istenmeyecek. 
Daha önce 2022'de uygulamaya geçilmesi beklenen öneri 2022 Eylül ayında yapılacak seçimler sonrası parlamentoya seçilecek milletvekillerine sunulacak. Öneri parlamentoda onaylandıktan sonrada uygulamaya geçmesi bir hayli vakit alacak. Zira,  önerilen dil sınavları ve sosyal bilgiler sınavlarının alt yapısı hazır değil ve bunların hazırlanmasının yıllar alacağı belirtiliyor.
Uzmanlar ise önerinin kanunlaşıp uygulamaya konulmasının 2025 yılını bulacağını savunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6