İsveç ulaşımda devrim yapacak

İsveç'te hızlanan konut yapımı ile birlikte 22 yeni metro istasyonunun proje teklifi de gün yüzüne çıktı.

İsveç ulaşımda devrim yapacak

Daha geniş bir metro ağı ve yeni yapıların bitmesiyle birlikte yeni yerleşim alanlarına etkin ulaşım sağlanması için hazırlanan proje de 22 yeni metro istasyonu ve 13 yeni kavşağın planladığı yeni proje Gustavsberg, Huddinge ve Arninge'ye kadar uzanıyor.

Stockholm Ticaret Odası işletme politikası uzmanı Daniella Waldfogel, "Daha akıllı çözüme ihtiyacımız var. Şimdi ileriye bakmanın zamanı geldi" dedi. 

Ticaret Odası danışmanlık şirketi Tyréns  ile birlikte konut yapımına paralel olarak yeni metro istasyonları projesi geliştirildi.

Waldfogel, şu anda büyün sistemin merkeze doğru ilerlediğini yükün tamamen T-Centarelen, Fridhemsplan, Slussen ve Gamla Stan üzerinden dağıltığını belirterek farklı istasyonların bağlantılı olarak bölgenin yükünü hafifletmesi gerektiğini ifade etti.

Stockholm metro hattı 109 kilometre ve dünyadaki en uzun metro hattı sıralamasında 28. sırada bulunuyor. 100 istasyonu bulunan hattın çok daha büyük şehirlere oranla oldukça büyük bir ağa sahip ancak bunun daha da farklı bağlantılarla uzaması bekleniyor.

Ancak tüm bu büyüklüğe rağmen trafik akışının daha kolay yapılması için çapraz bağlantılar mevcut olmadığı için merkez bölgelerdeki kapasitenin sorunlar meydana getireceği belirtildi. Bu nedenle bir an önce yeni güzergahların hızlı şekilde yapılması planlanıyor.

2025 yılından önce Nacka dahil, Fridhemsplan ve Älvsjö gibi bölgelerde planlanan yeni bir çok noktanın daha da genişletilmesi ve bu bölgelerin hepsinde yeni hatların tamamlanması bekleniyor.

Paylaşılan yeni projede Arenastaden - Bergshamra'na ve Hallonbergen'de olduğu gibi mavi ve kırmızı hattın birbirine bağlanması görülüyor.

Bir diğer yandan Mörby merkezinden Arninge'ye uzanan bir hat kuluyor.

Fridhemsplan-Älvsjö güney hattından bağlanması bekleniyor. Böylelikle Fridhemsplan'dan Gullmarsplan gitmek içinde aktarma gerekmeyecek.

Ayrıca kuzey tarafında alternatif olarak Mörby ve Danderyd Hastanesi'ne Spånga ve Rinkeby aracılığıyla Vällingby çapraz bağlantı kuruldu. Plana göre Nälsta ve Bromsten bölgelerinde açılacak yeni istasyonlar 14.500 konut inşa etmek için önemli fırsat sağlayacağı belirtildi. Bölgede büyük bir inşaat çalışması başlayacak.

Hallonbergen ve Kista arasında direk ulaşım sağlanması planlanıyor. 

Bir diğer hatta Ropsten ve Lidingö merkezi olacağı belirtildi.

Toplam 22 yeni istasyon ve 13 yeni bağlantı kavşağının kurulmasıyla İsveç'in ulaşımında devrim niteliğinde bir ağ kurulacağı ön görülüyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2017, 21:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6