banner198
banner180

İsveç Türkiye'ye silah satabileceğini duyurdu

NATO'ya üyelik başvurusu yapan İsveç ve Finlandiya Türkiye'nin vetosu ile karşılaşmıştı. Ankara'nın iki ülkeden vetonun kaldırılması için istediği şartlardan biri de uygulanan silah ambargosunun sona ermesiydi. Bu konuda İsveç'ten bir adım geldi.

İsveç Türkiye'ye silah satabileceğini duyurdu

İsveç Devlet Silah İhracat Kontrol Dairesi (ISP) Başkanı Karl Evertsson, İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusu konusunda Türkiye ile yürütülen müzakerelere ilişkin Expressen gazetesine açıklamada bulundu.

İsveç savunma komisyonunun talep ettiği koşullarda silah ihracatı yaptıklarını kaydeden Evertsson, "Türkiye'nin şu an bizim silahlarımıza ihtiyacı yok. Bizden silah almıyorlar. Savunma komisyonundan gelen uygulamaları duruma göre değerlendiriyoruz. Türkiye'ye bugünkü koşullarda silah satabiliriz." ifadelerini kullandı.

Evertsson, İsveç yapımı tanksavar AT-4 silahlarının terör örgütü PKK'nın eline nasıl geçtiğine ilişkin soruya ise "Biz, bu silahları örgütlere ihraç etmiyoruz. Bu, söz konusu silahların ABD'nin lisansı altında da üretiliyor olması ve bunların üçüncü ülkelere gönderilmesine izin verilmemesi koşuluna dikkat etmemizden kaynaklanıyor olabilir" yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2022, 23:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
HACI
HACI - 1 yıl Önce

Düne kadar ambargo uyguluyordunuz. Hayırdır, ne olduda bugün fikir değiştirdiniz

SIRADAKİ HABER

banner6