İsveç'ten Türkiye tarafından gözaltına alınan Yalçın ve Gharavi hakkında açıklama

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Türk hükümetinin talebi üzerine İspanya'da yakalanan çifte vatandaş Hamza Yalçın ve Büyükada'da yakalanan İsveç vatandaşı Ali Gharavi'nin gözaltına alınma nedenlerini açığa çıkarmak için yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirtti.

İsveç'ten Türkiye tarafından gözaltına alınan Yalçın ve Gharavi hakkında açıklama
Basın açıklaması yayınlayan Wallström, "İsveç Dışişleri Bakanlığı, İspanya'nın Barcelona kentinde yakalanan çifte vatandaş Hamza Yalçın ile görüşmek için talepte bulundu. Yalçın, Türkiye'nin talebi üzerine yakalandı.

Bakanlığımız Yalçın için bir avukat gönderilmesini sağladı ve isnat edilen suçlamaların içeriğini netleştirmek için yoğun şekilde çalışıyor" ifadelerini kullandı.
Wallström, Gharavi'nin tukluluğuyla ilgili olarak da yoğun bir çalışma yürüttüklerini kaydetti.

İsveçli bakan, suçlamalarla ilgili nedenlerin sunulmaması durumunda Gharavi'nin serbest bırakılacağını düşündüklerini ifade etti.


 Öte yandan, Wallström açıklamasında Türkiye'deki gelişmelerden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.
Wallström "Türkiye'deki gelişmeler büyük bir rahatsızlık yaratıyor. Son birkaç yıl içinde gözlediğimiz olumsuz eğilim, son zamanlarda daha da arttı. İsveç, Türkiye'de insan haklarına saygının daha fazla pekiştirilmesi için aralıksız olarak çalışıyor" ifadelerini kullandı.

İsveç ve Türk vatandaşlığı bulunan gazeteci Yalçın, 1984'ten bu yana İsveç'te ikamet ediyordu. Gazeteci Yalçın, Türkiye'nin talebi üzerine, terör suçlamasıyla Interpol'ün arananlar listesinde yer alıyordu.

Gharavi de, İstanbul Büyükada'da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan insan hakları savunucuları arasında yer alıyordu.

kaynak: https://tr.sputniknews.com/avrupa/201708091029625259-isvec-ghravi-yalcin-gozalti/
Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2017, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6