İsveç'ten Rusya'ya iki uyarı!

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Rusya’da tutuklu bulunan açlık grevindeki Ukrayna milletvekili ve pilot Nadejda Savçenko’nun derhal serbest bırakılmasını istedi.

İsveç'ten Rusya'ya iki uyarı!
İsveç Dış İşleri Bakanı Margot Wallström, Ukrayna, 2 yıl önce Rusya tarafından tutuklanan ve geçtiğimiz hafta açlık grevine başlayan Ukraynalı kadın helikopter pilotu Nadya Savçenko’un derhal serbest bırakılmasını istedi.

Ayrıca Walsström, iki gün önce Rusya'ya bağlı İnguşetya Cumhuriyeti’ndeki Rus insan hakları örgütü 'İşkenceyi Önleme Komitesi'nin ofisine gerekleşen silahlı saldırının faillerinin derhal bulunarak adalete teslim edilmesini istedi.

Wallström, yaptığı yazılı açıklamada, Savçenko ve diğer Ukrayna vatandaşlarının Rusya’daki duruşmalarının İsveç'in Moskova Büyükelçiliği tarafından yakından takip edildiğini belirtti.

Rusya'nın Ukranya'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyması gerektiğini ifade eden Wallström, “Rusya tarafından kanunsuz şekilde tutuklanan Savçenko ve Ukranyalı birçok aktivistin derhal bırakılması gerektiğini” vurguladı.

Rusya'ya bağlı İnguşetya Cumhuriyeti’ndeki Rus insan hakları örgütü İşkenceyi Önleme Komitesi'nin ofisine gerçekleşen silahlı saldırıya da değinen Wallström, İsveç'in bu saldırıdan son derece kaygı duyduğunu ve olayın faillerinin bir an önce bulunarak adalete teslim edilmesi gerektiğini bildirdi.

Wallström, saldırıya uğrayanların arasında üç gazetecinin de bulunduğunu ve bunlardan birinin İsveç devlet radyosu Moskova sorumlusu Maria Persson Löfgren olduğunu aktardı. 

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2016, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6