banner114

İsveç'teki vaka artışlarında en büyük sebep öğrenciler

İsveç'te okulların kapanma süreci ve mezuniyet partileriyle başlayıp, yaz eğlenceleri ile devam eden öğrencilerin kalabalık olarak bir araya gelmeye devam etmesi vaka sayılarındaki artışı da beraberinde getirdiği ileri sürülüyor.

İsveç'teki vaka artışlarında en büyük sebep öğrenciler

Vaka sayısı açısından İsveç'te en yüksek dönem olarak geçen Haziran ayında, artışta öğrenciler öne çıkıyor.

Yetkililerin son dönemlerde artan vaka artışının gençler arasında olduğunu her fırsatta dile getirirken, basına çıkan birçok haberde de öğrencilerin kalabalık gruplar haline bir araya gelmesi sonucu birçok yeni vaka yaşanıyor.

Gislaved'de de aynı durum yaşanıyor.

Öğrenci kutlamaları sonrasında Covid-19 vakalarının patlak verdiği bölgede son haftalarda bir artış söz konusu. Jönköping Enfeksiyon Koruma Hekimi Malin Bengnér, daha önce bölgede çok az vaka olduğunu ancak öğrencilerin lisans derecesinden önceki hafta oldukça fazla sosyalleşmeleriyle birlikte vaka sayısında artış olduğunu belirtti.

Gislaved'de geçen haftaya kadar toplam 39 kişiye covid-19 tanısı konmuştu. Öğrencilerin sosyalleşmesiyle birlikte sadece bir haftada vaka sayısının 160'a yükseldiğini belirtti.

Bölgede çok sayıda 2001 doğumlu gençlerin olduğuna dikkat çekilirken, bu gençlerin sosyal mesafe kuralına ve 50'den fazla kişinin bir araya gelmesinin yasak olduğu kuralına uymadığı ifade edildi.

Gislaved'in bir kasaba olmasına rağmen vakalardaki artışın endişe verici olduğu söylendi.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6