banner114

İsveç'teki Süryani gazeteci, Stockholm'de ölenlerin 5'de 1'nin Süryani olduğunu iddia etti

banner54

İsveç'teki Süryani gazeteci Nuri Kino, İsveç'te salgının merkezi olan başkent Stockolm'de hayatını kaybedenler arasında en fazla Süryani vatandaşları olduğunu iddia etti.

İsveç'teki Süryani gazeteci, Stockholm'de ölenlerin 5'de 1'nin Süryani olduğunu iddia etti

İsveç basınına yazan Süryani gazeteci Kino,  6 Nisan'a kadar başkent Stockholm'de koronavirüsten ölen 225 kişiden 43'ünün Süryani olduğu belirtilirken, bunların toplam ölüm oranında her beş kişiden birinin Asuri / Süryani olduğunu gösterdiğini söyledi.

İsveç'te gazetecilik yapan Süryani gazeteci Nuri Kino'nun Svenska Dagbladet gazetesine yazdığı makalede hayatını kaybeden kişilerin 56 ila 89 yaş aralıklarında olduğunu belirten Kino, temas kurduğu ailelerin önemli bir kısmının ne olduğunu bilmediklerini ifade etti.

Koronavirüs nedeniyle olumsuz etkilnen ve can kayıpları veren diğer bir grup ise Somaliler olduğu söylendi.

Somali Tabipler Birliği 24 Mart'ta uyardı: "Stockholm bölgesindeki korona virüsünden ölen 15 kişiden altısı Somalili" olduğuna dikkat çekmişti.

Kino, Somali Tabipler Birliği açıklmasından sonra, akşam Suriye Ortodoks Gençlik Birliği SOUF başkanı Günay Raheb'i arayarak yardım istediğini belirtti. Kino  "SOUF başkanı ve araştırma becerisine sahip diğer bazı gençler bu ankette bana yardımcı oldu" ifadeleri kullandı.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6