banner198

İsveç'teki Müslümanlar ve siyasetçilerden Kur'an-ı Kerim'i yakma eylemine tepki

Varnamo Belediye Meclisi Başkan Yardımcısı ve Sosyal Demokrat Partisinden siyasetçi Azra Muranoviç, "Kur'an-ı Kerim yakma eylemi, planlı bir kampanya" açıklamasında bulundu. İsveç Müslüman Gençlik Örgütünün eski Başkanı Raşid Musa, "İsveç'te aşırı sağcılık, son 15 yıldan fazla süredir yükselişte" dedi.

İsveç'teki Müslümanlar ve siyasetçilerden Kur'an-ı Kerim'i yakma eylemine tepki

İsveç'te Varnamo Belediye Meclisi Başkan Yardımcısı ve Sosyal Demokrat Partisinden siyasetçi Azra Muranoviç, Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan'ın, Paskalya tatilinde İsveç'in çeşitli kentlerindeki Kur'an-ı Kerim yakma provokasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

İsveç Müslüman Gençlik Örgütünün eski Başkanı Raşid Musa, son olayların tarihsel bağlamının da dikkate alınması gerektiğini söyledi.

İsveçli yetkililerin, Paludan'ın Kur'an-ı Kerim'i yakma eylemine izin vermek için ifade özgürlüğünü bir argüman olarak kullandıklarını belirten Musa, ancak bunun aynı zamanda tarihsel bağlama oturtulması gerektiğine işaret etti.

Musa, İsveç'te Kur'an-ı Kerim'in yakılma provokasyonunun, azınlık grupları "insanlıktan çıkarma" çabalarının bir parçası olduğunu ifade etti.

"İsveç'te aşırı sağcılık 15 yılı aşkın süredir yükselişte"

Musa, "İsveç'te aşırı sağcılık, son 15 yıldan fazla süredir yükselişte." ifadesini kullandı.

Paludan'ın iki yıldır kutsal kitabı yakmak için etkinlikler düzenlediğini söyleyen Musa, bunun yeni bir şey olmadığını kaydetti.

Musa, "Bu, sadece toplumda zaten var olan Müslüman karşıtı ırkçılığın bir sonucudur." dedi.

"Kur'an-ı Kerim'in yakılması çok incitici"

Stockholm Camisi İmamı Mahmud Khalfi, yaptığı açıklamada, Skarholmen bölgesinde Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına bizzat şahit olduğunu belirterek "Bunun ne kadar incitici olduğunu hatırlıyorum. Çok sayıda Müslüman bizi arayarak bunun ne kadar incitici ve kışkırtıcı olduğunu söyledi." dedi.

Khalfi, "İslam'da Kur'an-ı Kerim kutsaldır. Bu Tanrı'nın sözüdür. Bu nedenle Kur'an-ı Kerim'in yakılması biz Müslümanlar için son derece incitici ve üzücü." ifadelerini kullandı.

Danimarka ve İsveç vatandaşlığı bulunan aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan, Paskalya tatili boyunca İsveç'in başkenti Stockholm ile Malmö, Norköpin ve Jönköping kentlerinde Müslümanların kalabalık yaşadığı mahalleler ve cami önlerinde polis korumasında Kur'an-ı Kerim yakma provokasyonu gerçekleştirmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6