banner180

İsveç'te yaşanan huzurevi faciası hala çözülemedi

İsveç’teki bir huzurevinde geçen yıl bu ayda yaşanan olayın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen olay hala çözülemedi. Huzurevi hakkında soruşturma başlatılmıştı. Ancak olayın üzeri mi örtüldü yoksa İsveç medyası tarafından değersiz mi bulundu bilinmez ama kimse olayın üzerine gitmedi.

İsveç'te yaşanan huzurevi faciası hala çözülemedi

Geçen yıl Ağustos 2016 tarihinde İsveç'te yaşanan huzurevi faciası nasıl yaşanmıştı? Yaşlı kadın huzurevinde odasında günler sonra ölü bulunması ve sorumlular hakkında soruşturma başlatılması halinde ceza alan henüz olmadı. Peki olay nasıl gerçekleşmişti işte o ayrıntılar...

İsveç’teki bir huzurevinde yaşayan annesini görmeye gidecekti o gün Niklas. Odasına girdiğinde ise annesinin cansız bedenini banyoda buldu.


Doktor annesinin ölüm nedenini bir kağıt parçasına yazarak masanın üstüne bırakmıştı ancak ailenin geri kalan üyeleri yaşlı kadının neden öldüğünü bilmiyorlardı.

Niklas, Arbetarbladet isimli gazeteye, “Böyle bir şey nasıl olabilir hâlâ aklım almıyor” dedi.

Niklas’ın annesi uzun süredir huzurevinde yaşıyordu. 7 ağustos günü annesiyle alışveriş yapmak için yanına geldiğinde annesinin cansız bedeniyle karşılaştı.

İçeri girdiğinde annesi boylu boyunca yerde yatıyordu.

Niklas, Arbetarbladet’e “Görünce ilk başta baygın olabileceğini düşündüm” dedi.

Annesine kalp masajı uygulasa da artık her şey için çok geçti.

Niklas masaya bırakılan notu ancak sağlık görevlileri geldiğinde farketti.

Nota göre, saat sabah 11’de yaşlı kadının odasına giren bir doktor kadının öldüğünü anlamış ve ölüm nedenini yazarak altına imza atmış.

Daha sonra doktordan kimse haber alamamış.

Arbetarbladet’e konuşan adam, “Alışverişe çıkmak için annenizi almaya geliyorsunuz ve bir bakıyorsunuz ki… Nasıl böyle bir şey olabildi aklım almıyor. Ölen bir kadını böylece bırakmak son derece büyük saygısızlık” dedi.

Olay derhal Sağlık Bakanlığı’na bildirildi.

Bakanlığın en yetkili ismi ve eski doktor Borje Svensson basın açıklamasında herkesten özür diledi.

Svensson, Arbetarbladet’e “Öncelikle hiçbir aile bireyinin böylesine talihsiz bir olayı yaşamaması gerekir ve bu durum kabul edilemez. Gerçekten çok ama çok üzgünüz. Huzurevi görevlileri ve bizim ciddi hatalarımız oldu” dedi. 
Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2017, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6