banner180

İsveç'te ulaşım sistemi krizi

Trenler için yeni planlama sisteminin geçen hafta sonu devreye alınmasının ardından, İsveç Ulaştırma Dairesi personeli durumun sürdürülemez olduğu konusunda uyarıda bulunuyor. Meydana gelen hatalar ve sürekli yeni talimatlar, tren planlamacılarını hata yapmaktan ve bir kazaya neden olma endişesiyle zorluyor.

İsveç'te ulaşım sistemi krizi

Tren trafik planlaması ile çalışan personel arasında kaosa yol açan değişiklik çalışan personele zor anlar yaşatıyor.

DN haberine göre, yeni sistemin devreye alınmasından bu yana 400'den fazla hata rapor edildi.

"İş vardiyasından önce ders çalışmak zorunda olmanız sürdürülemez. Pek çok insan bir hata yapacağından ve bunun bir kazaya yol açacağından endişe duyar" yorumunda bulunan Seko sendikası başkanı Charlotte Olsson, bunun gerçekte olup olmayacağını söylemenin zor olduğunu ancak bunu bu şekilde yaşadıklarını söyledi.

Sendikaya göre, hastalık izni veya işten ayrılma riski var.

İsveç Ulaştırma İdaresi basın müdürü Bengt Olsson, DN'ye sorunları fazladan personel görevlendirerek çözmeye çalıştıklarını söyledi. Personelin alarm vermesinin ardından birkaç toplantı da yaptılar.

Ulaşımda tam bir kriz yaşanıyor

İsveç raylı sistemindeki trafik planlama sisteminin değiştirilmesi süreci sancılı geçiyor. Yeni sistemde çıkan sorunlar nedeniyle personelin olası bir kaza riskine karşı yoğun çalıştığı ve bunun yarattığı baskı nedeniyle stresli zamanlar geçirdiği belirtildi.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6