İsveç'te UETD'nin eski lokali kundaklandı

İsveç'in Göteborg kentinde mescit olarak da hizmet veren bir İslam kültür derneği kundaklandı. Derneğin lokali önceden Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından kullanılıyordu.

İsveç'te UETD'nin eski lokali kundaklandı
Yerel polis, Kungalv İslam Kültür Derneği'nin yerel saatle gece 02.00 civarında kundaklandığı, çıkan yangının itfaiye ekiplerince söndürüldüğünü ancak binada büyük çapta maddi hasar meydana geldiğini açıkladı.Dernek binasını daha önce Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) lokal olarak kullandığı belirtildi.

UETD Göteborg Şubesi Başkanı Harun Uzel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, binanın 2 ay öncesine kadar kendileri tarafından kullanıldığını, daha sonra binayı derneğe devrettiklerini bildirdi. Uzel, "Bize gelen tehditler ve lokale yapılan fiziki saldırılardan sonra biz lokali Kungalv İslam Kültür Derneğine bırakarak başka yere taşındık. Fakat birileri hala lokali bizde sanarak saldırılarına devam ediyor." dedi.

Lokalin içinde mescitte bulunduğunu aktaran Uzel,'' Özellikle bölgede yaşayan Mardin vatandaşlarımız, Cuma namazlarını burada kılıyordu. Her akşamda toplanıp faaliyetlerini icra ediyorlardı. Bu saldırı hiç iyi olmadı. Saldırıyı yapanları kınıyor, dernek yöneticilerine de geçmiş oldun dileklerimi iletiyorum'' diye konuştu. 

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2017, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6