banner180

İsveç'te tehditlere dayanamayan Yahudi kültür derneği kapandı

İsveç’in kuzeyinde faaliyet gösteren bir Yahudi kültür derneği, aşırı sağ gruplardan gelen ve bir süredir devam eden tehditler nedeniyle derneği kapatma kararı aldıklarını açıkladı.

İsveç'te tehditlere dayanamayan Yahudi kültür derneği kapandı
BBC’de yer alan habere göre, İsveç’in kuzeyindeki Umea şehrinde yedi yıldır faaliyette olan bir Yahudi kültür derneği yetkilileri, tehditler nedeniyle derneği kapatmak zorunda kaldıklarını açıkladı. 
Dernek binasının duvarlarına daha önce gamalı haç çizilmiş, ‘nerede yaşadığınızı biliyoruz’ gibi mesajlar yazılmış ve derneğe ait bir araba tahrip edilmişti. 

Dernek sözcüsü Carinne Sjoberg, bir süredir kimsenin derneğe gelmeye cesaret edemediğini söyledi, “1930’lara geri dönmüşüz gibi’ açıklamasını yaptı. 

İsveç’in kuzeyindeki şehirlerde son yıllarda Yahudilere yönelik saldırılar artmaya başladı. Toplum liderleri, New-Nazi’lerin gittikçe görünür olduğu Umea, Göteborg gibi şehirlerde durumlarının daha zor olduğunu söylüyor. Yahudi kültür derneğinin bulunduğu Umea şehrinde iki yıl önce de 10 Kasım 1938’de yaşanan ve Yahudilere yönelik pogromun başladığı ‘Kristal Gece’nin yıldönümünde kentte bir anma yürüyüşü düzenlenmiş fakat Yahudi toplum dernekleri çağrılmamıştı.
Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2017, 19:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6