İsveç'te Taliban protesto edildi, "Afgan halkına destek" çağrısı yapıldı

banner54

İsveç'in başkenti Stockholm'de, Taliban'ın yeniden yönetimi ele geçirdiği Afganistan'dan ayrılmak isteyenlerin durumuna dikkat çekmek için eylem yapıldı.

 Eyleme katılanlar, AB'yi Afgan halkına destek olmaya çağırdı.

Afganistan bayrakları taşıyan yaklaşık 50 kişi, Sgeltorg Meydanı'nda bir araya geldi. Eylemciler, "Afganistan'ı kurtarın", "Afganları öldürmeyin", "Afgan kadınları kapıların arkasında kilitlemeyin", "Pakistan'a yaptırım" yazan dövizler taşıdı, Taliban karşıtı sloganlar attı.

Özellikle kadın ve kız çocuklarının durumuna dikkati çekmek için dövizler de taşıyan eylemciler, Taliban'ın ülkeyi ele geçirme sürecine dair son günlerde basına yansıyan trajik anların fotoğraflarını gösterdi.

Eylemciler, AB'yi Afgan halkına destek olmaya çağırdı.

NE OLMUŞTU?
ABD ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan anlaşma çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan'dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma, yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban'ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha'daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde, hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerini ele geçirdi.

Başkent Kabil'i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde ele geçirdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2021, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6