banner198

İsveç'te sözde soykırım yasası altıncı yılında protesto edildi

İsveç Parlamentosu'nda 11 Mart 2010 tarihinde kabul edilen sözde Ermeni soykırımı kararı, Stockholm'de yaşayan Türkler tarafından protesto edildi.

 İsveç Parlamentosu'nda 11 Mart 2010 tarihinde kabul edilen sözde Ermeni soykırımı kararı, Türk sivil toplum örgütleri tarafından Stockholm'de protesto edildi.

İsveç parlamentosunda sözde Ermeni soykırımı tasarısının kabulünün altıncı yılında, bir grup Türk vatandaşı protesto gösterisinde bulundu.

İsveç -Türk Kadınlar Federasyonu ve İsveç-Türk Düşünce ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen mitingde İsveç Parlamentosu'nun bu karardan dönmesi gerektiği vurgulandı.

Mitingde bir konuşma yapan İsveç-Türk Düşünce ve Kültür Derneği Başkanı Neşe Fegnell, bu kararın düşünce özgürlüğünü kısıtladığını ve iptal edilmesi gerektiğini vurguladı. Konu ile ilgili İsveç Meclis Başkanı'na verilmesi için bir mektup hazırladıklarını belirten Fegnell,  mektupta, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin(AİHM) Doğu Perinçek lehinde verdiği karar ve Fransız Anayasa Konseyi’nin bu konuyu ilgilendiren kararı hatırlatıldığına dikkat çekti. 

Daha sonra Sivil Toplum  temsilcileri hazırladıkları  protesto mektubunu Meclis Başkanlığı'na sunarak mitingi sonlandırdı.

Orhan Karan
Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2016, 20:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6