İsveç'te Somalili bir bayanın oylarını silen yemek programa ırkçılık suçlaması

İsveç'te ünlü yemek yarışmasında aldığı sosyal medya puanları silinen Somalili başörtülü kadın Khadija Mohamud (24) yarışmadan çekildiğini açıklarken, yarışmanın yöneticileri ırkçılık suçlaması ile büyük tepki aldı.

İsveç'te Somalili bir bayanın oylarını silen yemek programa ırkçılık suçlaması

İsveç'te Matbloggspriset yemek yarışmasına katılan Somalili  kadının Khadija Mohamud'ın sosyal medyadan aldığı oylar yarışma yöneticileri tarafından silindi. Yöneticiler Mohamud'nın etnik kökenden ve dış görünüşünden dolayı çok oy aldığını ve bu yüzden oylarını sildiklerini açıkladı.

Olaya sosyal medyada tepki gösteren binlerce kişi yarışmanın yöneticilerinin  ırkçılık yaptığı yönünde paylaşımlarda bulundu. Tepkilerin artması üzerine yarışmanın müdürü Ylva Vitorovic, Mohamud''an özürdiledi. Yaptıklarının aptalca bir hareket olduğunu sözlerine ekleyen Vitorovic, nasıl böyle bir yanlış yaptıklarını anlayamadığını kaydetti.
Vitorovic'in özür dilemesine rağmen Mohamud, yarışmayı bıraktığını duyurdu. İlk gün çok ağladığını aktaran Mohamud, ''Somalili olmamdan Müslüman olmamdan ve rengimden dolayı oy aldıysam ben ne yapabilirim'' ifadelerini kullandı.
Sosyal medya Instagram'da 50 bin takipçisi olan Mohamud'i yarışmanın ilk gününde oylamada rakiplerine büyük fark atmıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2020, 21:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6