banner114

İsveç'te saatler 1 saat geri alınıyor

İsveç'in de içinde bulunduğu Avrupa ülkelerinde kış saati uygulaması başlıyor. 26 Ekim Cumartesi’yi 27 Ekim Pazar gününe bağlayan gece 03.00’te saatler bir saat geri alınacak. Böylece günler kısalacak, geceler ise uzayacak.

İsveç'te saatler 1 saat geri alınıyor

İsveç'in de dahil çok sayıdaki Avrupa ülkeleriyle Türkiye arasındaki saat farkı ikiye çıkacak. İngiltere ve İspanya gibi ülkelerle olan saat farkı ise ikiden üçe çıkacak. Türkiye, 2016 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla yaz ve kış saati uygulamasına son vermişti. Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde, 1980’den beri aralıksız olarak yaz ve kış saati uygulaması yapılıyor. Amaç, gün ışığından daha fazla yararlanıp enerji tasarrufu sağlamak.
Avrupa Parlamentosu (AP), 2021’den itibaren farklı saat uygulamasına son verilmesini görüşmüş, ancak böyle bir kararın uygulanabilmesi için tüm Avrupa Birliği üye ülke parlamentolarının bu yönde karar vermesi gerekiyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Elif Dogan
Elif Dogan - 8 ay Önce

merebha! ben Elif! ben isvecde yasiyorum yani gotheburg! kis neden 2 saat irleniyor turkiyede? isvecde saadice 2 saat arkada isvecde irleniyor. yaz da fanan bir saat irleniyor turkiyede. sebeb? neden su an 2 saat turkiyede irleniyor?

SIRADAKİ HABER

banner6