İsveç'te Kur'an yakılmasına ifade özgürlüğü, Gazzeli çocukları öldüren silah şirketin protestosuna yasak

İsveçli yazar Zina Al- Dewany, İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılma provokasyonlarını ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendiren İsveçli siyasetçilerin Gazze'de çocukların ölümüne neden olan İsveçli silah şirketinin protesto edilmesi sözkonusu olunca protestoların yasaklandığını belirtti.

İsveç'te Kur'an yakılmasına ifade özgürlüğü, Gazzeli çocukları öldüren silah şirketin protestosuna yasak

İsveç'in çıkarları çerçevesinde iki yüzlü bir politika yürüttüğüne işaret eden Dewany, Aftonbladet gazetesine yazdığı makalesinde, Göteborg'de bulunan Chalmers Teknik Üniversitesi'nde öğrencilerin Gazzeli çocukların ölümüne neden olan İsrail'e silah satışının durdurulmasını isteyen sessiz protestonun yasaklanmasını eleştirdi.

İsveç'in Chalmers Teknik Üniversitesi üzerinden İsrail'e milyar kronluk anlaşmasına dikkat çeken Dewany, şu ifadelere yer verdi:

''İsveç, İsrailli silah firmasını milyar dolarlık anlaşmayla ödüllendirdi. Chalmers, silah lobisi için güvenli bir alan haline geldi. Rusya- Ukrayna'ya savaşı başladığında, birçok kişi kısık sesle ticareti durdurma ve tüm malları boykot etme yönünde bağırdı. Hükümet, İsveç üniversitelerine Rusya ile tüm araştırma ve eğitim işbirliklerini sona erdirme çağrısında bulundu ve üniversitelerde buna uydu.

Ancak İsrail ,Filistinli sivilleri topluca öldürünce; İsveç bu ülkeyle büyük bir savunma anlaşması imzaladı. Protesto edenler susturuluyor.

Elbit Systems şirketi İsrail ordusuyla yakın işbirliği içinde çalışıyor. Filistin topraklarının işgalini sürdürmek için gereken her şeyi sağlıyor. Gazze'yi çevreleyen duvar ve Batı Şeria'yı çevreleyen yüksek teknolojili çit bunun iki örneğidir.

Elbit, binlerce Filistinliyi öldüren insansız hava araçları üretti; bunun bir örneği, 2014 yılında öldürülen dört Filistinli çocuktur. Çocukların suçları ise sahilde oynamaktı. Hükümet'te sözkonusu şirketi ödüllendirerek, 1,7 milyar kron tutarında bir anlaşma imzaladı. Bu da İsveç'in savunmasını İsrail'e daha bağımlı hale getiriyor.''

Bu anlaşmaya karşı çıkan öğrencilerin Elbit'in destekçisi Chalmers Teknik Üniversitesi'nde mum ışığında sessiz Filistin'e destek gösterisi düzenlediğini hatırlatan Dewany, üniversite yönetimi tarafından bu gösterinin yasaklandığını aktardı.

İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakma olaylarını İslamifobik olarak değerlendiren kişilere karşı siyasetçilerin ifade özgürlüğünü örnek gösterdiğini sağcı siyasetlerin de Müslümanlarla dalga geçtiğini hatırlatan Dewany, Chalmers Teknik Üniversitesi'nde İsrail aleyhinde silahların susturulması için bir barışçıl gösterinin yasaklanmasına siyasetçilerin sus pus olduğunu kaydetti.

Dewany, ''Rusya, Ukrayna savaşı başladığında rujlarımdan birinin "Rus kırmızısı" renginde üretilmesini bile durduracaklarını merak ettim. Ancak İsrail'e karşı ne ambargo ne de yaptırım var.

Tam tersine Filistin'in işgalini sürdüren şirketlere bağlı olmaktan mutluluk duyuyoruz.''

https://www.aftonbladet.se/.../regeringen-gillar-nar...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6