İsveç'te korkutan açıklama: 40 kişiye ev karantinası

İsveç'in Göteborg şehrinde coronavirüs covid-19 bulgusuna rastlanan hasta gibi 40 kişiye daha virüs bulaşmış olabilir denildi.

İsveç'te korkutan açıklama: 40 kişiye ev karantinası

Göteborg'daki Sahlgrenska Üniversite Hastanesi'nde, koronavirüs nedeniyle karantina altına alınan 30'lu yaşlarındaki bir kişiye İtalya gezisi sırasında virüs bulaşmasından sonra korona virüsüne karşı çalışmalar geliştirildi.

Başhekim Per Karlsson TT'ye yaptığı açıklamada, yaklaşık kırk kişi enfeksiyona maruz kalmış olabileceğini söyledi.

"Bunu akıllıca idare edebilmek için dahili olarak hastanede çalışıyoruz" dedi.

Koronavirüs tespit edilen kişi kuzey İtalya'yı ziyaret ettikten sonra hastalandığı söylendi.

İtalya'dan döndükten sonra kontrol amaçlı hastaneyle temasa geçen kişi yapılan testler soncunda virüs pozitif çıktı denildi.

Hasta halen Sahlgrenska Üniversite Hastanesi'nin bir parçası olan Doğu Hastanesi'ndeki enfeksiyon kliniğinde karantina altında tedavi görüyor.

Haber ajansına açıklama yapan Per Karlsson, şahsın durumunun iyi olduğunu söyledi.

Enfeksiyon koruma hekimi Thomas Wahlberg, festival etkinliği nedeniyle İtalya'da bulunan 40 kişiye virüs bulaşmış olacabileceği şüphesiyle bölgede bulunan kişileri tespit etmek için çalışmalar sürdüğünü söyledi.

Enfeksiyona maruz kalmış olabilecek kişileri tespit ettiğimize inanıyoruz diyen Thomas Karlsson, yaklaşık kırk kişiyle iletişim kurulduğunu söyledi.

Hastanın temas kurduğu ve İtalya'da bulunan kişilere iki hafta boyunca her gün durumlarının izlenmesi için telefonla iletişim kuracaklarını belirten Wahlberg, duruma göre kişilere müdahale edileceğini ifade etti.

Yüksek riskli temas olduğu düşünülen kişilere Konsey tarafından işe gitmemesi, enfeksiyonun geçmesi riskini ortadan kaldırmak için evde kalmaları tavsiye edilmiştir.

Şüpheli olarak izlenen 40 kişinin iki hafta evden çıkmayacakları söylendi.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2020, 22:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6