İsveç'te kız kaçırmalarına çözüm

İsveç'te Göteborg belediyesi, ülkede genç kızların kaçırılarak zorla evlendirilmeleri sorununa ilginç bir yöntem buldu. Kent yönetimi böyle bir durumla karşı karşıya olan kızlara 'iç çamaşırlarının içine kaşık' konulması önerisinde bulundu.

İsveç'te kız kaçırmalarına çözüm

İsveç'te Göteborg belediyesi, ülkede genç kızların kaçırılarak zorla evlendirilmeleri sorununa ilginç bir yöntem buldu. Kent yönetimi böyle bir durumla karşı karşıya olan kızlara 'iç çamaşırlarının içine kaşık' konulması önerisinde bulundu.

Göteborg havaalanında çalışan güvenlik görevlilerinin de konuyla ilgili bilgilendirildiği açıklandı. Reuters haber ajansına konuşan töre şiddeti ile mücadele ekibinden Katarina Idegard, iç çamaşırı içine konulacak bir çay kaşığının havaalanında X-Ray cihazından geçerken uyarı vereceğini belirterek, "Böylelikle kaçırılmaya çalışılan kişi güvenlik görevlisiyle özel görüşmeye alınacak ve derdini anlatma fırsatı bulacak." dedi.

Idegard'a göre bu yöntem kaçırılmaya çalışılan kızlara görevlileri uyarması için son bir şans tanıyacak.

Katarina Idegard ayrıca, özellikle yaz aylarında ve okulların tatil olduğu dönemde kaçırılma riskinin daha yüksek olduğunu dile getirdi.


İç çamaşırı içine kaşık gizleme taktiği ilk olarak İngiliz yardım kuruluşu Karna Nirvana tarafından önerildi. Karma Nirvana'ya göre bu taktik İngiltere'de birçok kızın hayatını kurtardı.

İsveç'ten kaçırılarak zorla sünnet ettirilen ve evlendirilen kızların sayısına ilişkin elde bir veri yok ancak geçen yıl 139 kişi yardım hattını arayarak yardım talebinde bulunmuş.

Yetkililer özellikle İsveç'te yaşayan diaspora toplumlarından olan kızların kaçırılma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu dile getiriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6