İsveç'te kadın ve erkek arasındaki adaletsizlik!

Dünya'nın en gelişmiş ülkelerinden biri olarak işaret edilen ve özellikle kadın erkek arasındaki eşit haklar dendiğinde akla gelen İsveç'te kadın ve erkek arasındaki adaletsizliği gözler önüne seren bir araştırma yapıldı.

İsveç'te kadın ve erkek arasındaki adaletsizlik!

İsveç'in en iyi üniversitelerinden biri olan Lund Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre İsveç'te çalışan erkek ve kadın profesörler arasındaki gelir dengesizliği gözler önüne serildi.

Araştırmada aynı branşta olan erkek ve kadınlar arasındaki maaşlar üzerinden yapıldı. Araştırmaya göre kadın profesör aynı seviyedeki erkek profesörden aylık en az 194 dolar daha eksik aldığı ortaya çıktı.

Ücret farkı ile ilgili Saco-S sendikasının yaptığı ücret analizlerinde aynı branş ve alanda çalışan 300 kadın ve 300 erkek profesörün maaşları incelendiğini söyledi.

Aylık 60 bin kron maaş üzerinden minimum 300 kron fark olduğunu ortaya çıkaran araştırma değerlendirmesinde kadınların bu tarz uygulamalarla sürekli cezalandırıldıkları ifade edildi.

Maaşların üniversite politikalarından kaynaklandığını belirten bazı uzmanlarda gerek siyasi iktidarlar, gerekse işletme tarafında olan üniversite ve diğer kurumların bu konuda daha adil olmaları gerektiği savunularak, kadına yönelik ayrımcılığın sadece baskı olmadığını, bu tür ayrımcılıklarında baskı ve sömürü duygusu olduğunu belirtti.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2015, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6